Przejdź do głównej zawartości strony

Prezentujemy kilka nagrań zrealizowanych w ramach działań Puszczańskiej Szkoły Tradycji.  Są to pieśni  z Dobrowody (gm. Kleszczele) wykonywane w różnych momentach roku, np. podczas zimowego kolędowania, wiosną, a także pieśni weselne. Śpiewają Nina Jawdosiuk i Walentyna Klimowicz z Zespołu Śpiewaczego z Dobrowody oraz ich uczennica, Julita Charytoniuk.

Zespół powstał w  latach 70. XX w. Tworzyło go kilkanaście kobiet. Czasem do śpiewania dołączali również mężczyźni. Lata 90. XX i początek XXI wieku to lata świetności zespołu, koncertował wówczas w kraju i za granicą. Kiedy zmarły najstarsze śpiewaczki, zespół na jakiś czas zawiesił działalność. Od jakiegoś czasu znów jest w formie. Występował na wielu przeglądach i festiwalach, m.in. wraz z Katarzyną Groniec na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie (koncert re:tradycja), na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie. Obecnie zespół tworzą: Nina Jawdosiuk (ur. 1942) i  Walentyna Klimowicz (ur. 1943).

Pieśni:
„Kuje zazula” – pieśń wiosenna, wyk. Nina Jawdosiuk i Walentyna Klimowicz
„Tam u komory” – pieśń żartobliwa, wyk. Nina Jawdosiuk i Walentyna Klimowicz
„Oj, jasna krasna” – kolęda życząca, wyk. Walentyna Klimowicz
„Lityły husońki czerez sad” – pieśń weselna, wyk. Nina Jawdosiuk i Julita Charytoniuk
„Manioczka po zastilju chodyt” – pieśń weselna, wyk. Nina Jawdosiuk i Julita Charytoniuk

Realizacja: Julita Charytoniuk

Nagrania zrealizowano w ramach programu Akademia Kolberga 2022 — Puszczańska Szkoła Tradycji przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia

Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania „Akademia Kolberga 2022” prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz:
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl

Akademia Kolberga to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij