Przejdź do głównej zawartości strony

Paweł Iwan zaprasza do podróży kolędniczej z pieśniami Pogórza Przemyskiego z videoblogiem Ekskursyja cudowna w Kolędy Podkarpacia.

Od zimy 2020/2021 cyklicznie publikuje na kanale YouTube najciekawsze kolędy i pastorałki odtworzone ze zbiorów, publikacji i badań terenowych m.in. Bartosza Gałązki (z III tomu Kolęd Podkarpacia) i Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu. Nagrania realizuje studio Zalas.

Utwory wykonuje twórca Ekskursji oraz Natalia Wawrzkiewicz, Piotr Wawrzkiewicz, Adam Mazur, Piotr Kaplit, Dorota Kaplit, Anna Iwan, Konrad Ozimek, Aleksandra Steć, Maryna Leskiw, Maksym Nakonieczny, Tania Czarna Nakonieczna, Julia Zarzecka, Zofia Kozioł, Zofia Jędruch, Agnieszka Bernacka, Grzegorz Stokłosa, Michał Daleszczyk i zespół Iskierczanie. Śpiewowi towarzyszą instrumenty tradycyjne – lira, cymbały, skrzypce, basy, instrumenty pasterskie. Do wykonania dawnych kolęd rusińskich, których przenikanie się z kolędami polskimi jest charakterystyczne dla pogranicza, zapraszane są lokalne zespoły i wykonawcy mniejszości ukraińskiej. 

Celem twórców jest wykonywanie pieśni i melodii tradycyjnych zgodnie z jej źródłem oraz z charakterem (np. uroczysty do śpiewania w kościele, albo żartobliwy, winszujący, a nawet taneczny). Teksty utworów pochodzą głównie od  lokalnych informatorów, a uzupełniane są zwrotkami z miejscowości okolicznych lub ze źródeł drukowanych. 

Śpiewacy i muzycy wykonują pieśni i melodie, których nauczyli się od lokalnych twórców. W sezonie 2020/21 poznawali repertuar z Bachowa, a w 2021/22 z Kuźminy.

Zimą 2022/2023 przygotowują kolędy z podprzemyskich Pikulic i okolic: wsi Nehrybkę, Witoszyńce i Grochowce. Jest to obszar silnego przenikania się kultur polskiej i ukraińskiej (przez starszych mieszkańców do dziś nazywanej rusińską).

Zaprezentowane zostaną kolędy i pieśni kolędnicze zapamiętane przez:
pani Katarzyna Fedyk, ur. 1928 r. w Witoszyńcach
pan Kazimierz Czerkawski, ur. 1930 r. w Witoszyńcach
pani Krystyna Czerkawska, ur. 1935 r. w Witoszyńcach
pan Wacław Kogut, ur. 1935 r. w Grochowcach
pani Czesława Kogut, ur. 1938 r. w Pstrągowej
pani Krystyna Bardzińska, ur. 1938 r. w Grochowcach
pani Zofia Jędruch, ur. 1951 r. w Nehrybce

Poza dotychczasowymi wykonawcami w tegorocznych nagraniach udział wzięli/wezmą: Józef Sowa, Olena Yeremienko, Serhij Ochrymczuk, Severyn Danyleiko, Anton Korolov, Emilia Raiter, Michał Biel, Mateusz Kowalski i Antoni Pilch.

Nad wiernością wszystkich interpretacji czuwa opiekun merytoryczny programu, Bartosz Gałązka.

Twórcy videobloga nie ograniczają się jedynie do prezentacji repertuaru w internecie. Finałem, podsumowaniem i celem działania są spotkania kolędowe.

Każdego roku przez cały okres świąteczny aż do 2 lutego publikujemy kilka kolęd tygodniowo […]. Słuchajcie, uczcie się, śpiewajcie i grajcie – w pierwotnym założeniu miało to być prywatne archiwum melodii, ale postanowiliśmy się nim podzielić.

Paweł Iwan

Program powstaje przy wsparciu technicznym Zalas.org

Grafika: Maciej Sarna/Zalas

Wszystkie odcinki do obejrzenia również na Facebooku:
Facebook/watch…

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij