Przejdź do głównej zawartości strony

W podlaskich miejscowościach zamieszkałych przez ludność wyznania prawosławnego Boże Narodzenie obchodzi się 7 stycznia (według kalendarza juliańskiego).

Tego dnia grupy kolędnicze zaczynały wędrówkę od domu domu, by zanieść dobrą nowinę, a w ramach wymiany darów dostać od gospodarzy coś pysznego lub drobną zapłatę pieniężną. Dawniej w tych rejonach kolędowali przeważnie chłopcy. Mieli ze sobą gwiazdę kolędniczą wykonaną z sita (rzeszota), drewnianej konstrukcji, kolorowego papieru i bibuły. Dziewczęta kolędowały oddzielnie bez żadnych kolędniczych atrybutów. W domach, w których było młode małżeństwo albo małe dziecko, dodatkowo śpiewały kolędę życzącą. Kolędowano również 13 stycznia, na Małankę, czyli w wigilię juliańskiego Nowego Roku.

Zapraszamy do wysłuchania playlisty z podlaskimi kolędami prawosławnymi:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij