Przejdź do głównej zawartości strony

Koncert stypendialny Michała Żaka poświęcony postaci cymbalisty Jana Czarneckiego.

Jan Czarnecki (1927–2015) był mentalnym repatriantem – urodzony na Wileńszczyźnie, przebył szlak bojowy Wojska Polskiego, z którym zatrzymał się w Gryficach (Pomorze Zachodnie), a na stałe osiedlił na Dolnym Śląsku. Na Pomorzu powstał instrument, na którym dziś gra wnuk Jana Czarneckiego – Michał Żak. Instrument wykonany z płyty fortepianu, jest czarny, ma 75 lat i pamięta wiele miejsc i melodii.

Czytaj więcej o Janie Czarneckim:
www.muzykatradycyjna.pl/pl/leksykon…

 

Michał Żak jest muzykiem, producentem, kompozytorem. Od ponad 15 lat zajmuje się muzyką polskiej wsi, wykonując ją w czystej formie i wykorzystując w twórczych inspiracjach. Współpracuje z zespołami muzyki tradycyjnej, world music, muzyki dawnej i jazzowej. Komponuje i wykonuje muzykę do filmów i spektakli teatralnych, prowadzi działalność edukacyjną w kraju i za granicą. Często zapraszany do międzynarodowych projektów muzycznych, bierze udział w licznych nagraniach i koncertach – od wiejskiej remizy po Carnegie Hall. W muzyce porusza go prostota, brzmienie i spotkanie z drugim człowiekiem. Laureat wielu nagród w dziedzinie fonografii, ilustracji muzycznej i kreacji scenicznej. Na stałe związany z grupami Tęgie Chłopy, Lautari, Janusz Prusinowski Kompania, The Love Tree Ensemble, Maisha.

www.michalzak.pl

Koncert:
Michał Żak – cymbały
Stefan Żak – śpiew
Szymon Miśniak – realizacja audio i wideo

 

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Powiązane artykuły

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij