Przejdź do głównej zawartości strony

23 kwietnia (Św. Wojciecha) to umowny termin wiosennego redyku, czyli uroczystego wypędzenia owiec na hale na coroczny wypas.

Zwyczaj ten, kultywowany na terenie Rzeczypospolitej od XV wieku, w pewnej formie zachował się ­w Małopolsce i na obszarach karpackich do dziś. Z kulturą pasterską kiedyś silnie związane były dudy podhalańskie (koza), instrument współcześnie reaktywowany w ruchu folklorystycznym i praktyce wykonawczej. Dźwięk dud często towarzyszył redykowi wiosennemu i jesiennemu, podkreślając ich uroczysty charakter. W 2015 roku umiejętność wytwarzania tego instrumentu i praktyka gry na kozie (dudach podhalańskich) została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Film o dudach podhalańskich z cyklu „Instrumenty z duszą”. W roli narratora i wykonawcy grającego na dudach podhalańskich występuje Jan Karpiel-Bułecka. Na złóbcokach towarzyszy mu Hanka Rybka.

Realizacja: Maciej Stasiński (www.watra.pl)
Produkcja: Instytut Muzyki i Tańca, Warszawa 2015 r.


„Instrumenty z duszą” to cykl krótkich filmów edukacyjnych o tematyce muzycznej, przedstawiających polskie instrumenty ludowe. Ich zadaniem jest przybliżenie najważniejszych informacji o budowie instrumentów, sposobie ich wytwarzania, ich historii i funkcji w kulturze oraz o dawnej i obecnej praktyce wykonawczej. W roli narratorów występują znani muzycy, którzy oprócz barwnych opowieści o instrumencie, w mistrzowski sposób prezentują również ich walory brzmieniowe.

Cykl filmowy „Instrumenty z duszą” to kontynuacja działań zapoczątkowanych przez Instytut Muzyki i Tańca w Roku Kolberga, w tym działalności Pracowni Muzyki Tradycyjnej i budowy strony internetowej „Polskie ludowe instrumenty muzyczne” www.ludowe.instrumenty.edu.pl.

Filmy posiadają polską i angielską wersję językową.


Zobacz:
– Materiały Instytutu Muzyki i Tańca 
youtube IMITpolska,
www.imit.org.pl/materialy
– portal „Polskie ludowe instrumenty muzyczne” (opisy i zdjęcia złóbcoków z największych polskich kolekcji muzealnych)
www.ludowe.instrumenty.edu.pl

– Tradycje Muzyczne – blog
http://blog.tradycjemuzyczne.akademiakolberga.pl/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij