Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy do obejrzenia filmów zrealizowanych w 2014 r. przez wrocławskie Muzeum Etnograficzne, których zakres tematyczny zawiera się w tytule projektu: „Dolny Śląsk. Lud, jego zwyczaje, sposób życia, pieśni, muzyka i tańce…”. Tych kilkanaście filmów poświęconych powojennemu osadnictwu na Dolnym Śląsku ukazuje rozmaitość kulturową regionu naznaczonego trudną historią.

Projekt Dolny Śląsk:

Filmy te, przedstawiając losy, zwyczaje i folklor muzyczny ludności autochtonicznej oraz przybyszów, stanowią zarazem multimedialny tom dedykowany Oskarowi Kolbergowi. Dopełniają jego opracowanie „Lud. Jego zwyczaje…” o problematykę regionu dotkniętego dramatem przymusowych przesiedleń oraz przerwaniem tradycji kulturowej.

W takim ujęciu mają one wymiar uniwersalny i skłaniają do rozważań na temat kulturowej płynności współczesnego świata oraz zagrożeń dla tożsamości wielu wspólnot poddanych presji dramatycznych wydarzeń historycznych.


Wszystkie filmy:
www.youtube.com/@muzeumetnograficzne

Wybrane filmy, zawierające najbogatszą reprezentację muzyczną:


Realizacja:
Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
mnwr.pl/projekt-dolny-slask/

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolberg 2014 – Promesa, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

 


Źródło informacji:
– Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
mnwr.pl/projekt-dolny-slask/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij