Przejdź do głównej zawartości strony

2o maja 2023 r. zmarł Stanisław Olszewski ze Studzianego Lasu – harmonista, który wraz z braćmi tworzył kapelę, która ogrywała wesela i zabawy. Miał niemal 101 lat.

●  

Zmarł Stanisław Olszewski, harmonista i bodajże ostatni czółniarz znad Czarnej Hańczy. Jego nieprawdopodobna pogoda ducha zadziwiała nas przy każdej wizycie. Trochę wręcz wstydziliśmy się, że my, niemalże trzykrotnie młodsi od niego, narzekamy na jakieś niewygody, czy niepowodzenia, podczas gdy on taki uśmiechnięty, pogodzony z wiekiem i trudami życia w pojedynkę proponuje nam kawę. Od Stanisława biła wielka radość życia, którą pięknie umiał się dzielić. Tak jak i muzyką, gdy siadał na swoim pomoście i przygrywał na harmonii przepływającym kajakarzom. A oni wołali „Graj! Graj dalej!”. A on grał. I uśmiechał się.

Stowarzyszenie Krusznia

●  

W rankingu na najbardziej pozytywną postać z Suwalszczyzny stałby na podium.

Piotr Fiedorowicz

●  

Audycja w Źródłach Dwójki Polskiego Radia:
www.polskieradio.pl…

Artykuł Piotra Fiedorowicza „Olszewscy ze Studzianego Lasu”:
www.wigry.org.pl…

Zdjęcia z archiwum Anety Stabińskiej:
Facebook/post I
Facebook/post II
Facebook/post III

Zdjęcia ze strony Stowarzyszenia Krusznia:
Facebook/post

Zdjęcie ze strony Piotra Fiedorowicza:
Facebook/post

Powiązane artykuły

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij