Przejdź do głównej zawartości strony

Zmarł pan Piotr Rudzki, skrzypek z Kamienia koło Opoczna, rocznik 1932, dwukrotny laureat Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (w kategorii kapel), znany z przygrywania regionalnym zespołom folklorystycznym z Kamienia i Kozenina.

Miły i ciepły człowiek, wspaniały gawędziarz, potrafiący snuć godzinami piękne historie z czasów swojej młodości. Dotąd pamiętam jego opowieści o tym, jak był drużbą, o jego własnym weselu, ale też o muzyce z jego okolic, muzykantach, sposobach gry. Znakomicie sprawdzał się również na scenie. Potrafił i rozbawić, i wzruszyć słuchaczy. Za swoim pięknym starym drewnianym domem miał małą pasiekę – z zamiłowania był pszczelarzem.

Pan Piotr był skrzypkiem nieśmiałym, trudno było go namówić na solowy występ. Kiedy już się to udało, ze skrzypiec wydobywała się starodawna, niezmieniona przez prawie stulecie opoczyńska muzyka.

Będzie nam go brakowało.

Joanna Strelnik

Rudzki Piotr (skrzypce) i Rafalski Jan (baraban) podczas grania na drodze Łokietka, 1947. Fot. Muzyka Odnaleziona, archiwummuzykiwiejskiej.pl

Pamiątkowe zdjęcie ślubne Rudzkich. Kamień k. Opoczna, 1956. Fot. Muzyka Odnaleziona, archiwummuzykiwiejskiej.pl

Więcej informacji:
– Płyta „Najstarsi skrzypkowie regionu opoczyńskiego 2019”
polskieradio.pl…
– O płycie „Najstarsi skrzypkowie regionu Opoczyńskiego” opowiadają Joanna i Stanisław Strelnikowie,
audycja zawiera nagrania z płyty
jedynka.polskieradio.pl…
– informacja o śmierci Piotra Rudzkiego
big.ugslawno.pl…

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij