Przejdź do głównej zawartości strony

Na początku lutego 2024 r. zmarł Jerzy Dzierżek z Sierzchów, urodzony w 1936 r. Należał do grona najlepszych, a zarazem ostatnich skrzypków regionu rawskiego. Grał od dziecka, po wojnie rozpoczął muzykancką karierę, grywał oberki przejęte po dawnych rawskich skrzypkach. 

Grał w kapeli z Józefem Ozimkiem i Janem Kostankiem (basy, bębenek) oraz z Kazimierzem i Stefanem Hoberami (akordeon, baraban), w późniejszych latach także w składzie z harmonią, saksofonem i perkusją. W ostatnich latach występował  w kapeli z  akordeonistą Marianem Szczurem i bębnistą Janem Szczurem. Towarzyszył też na skrzypcach zespołowi Sierzchowianie pod kierownictwem Zdzisława Sochy.

Wesele w Roszkowej Woli, 1965. Na skrzypcach Jerzy Dzierżek, na akordeonie Stefan Hober, na barabanie Kazimierz Hober. Fot. ze zbiorów Archiwum Muzyki Wiejskiej fundacji Muzyka Odnaleziona

Playlista nagrań Zdzisława Sochy:


Nagrania z wydawnictw fundacji Muzyka Odnaleziona:


Czytaj i słuchaj więcej:
Rozmowa z Jerzym Dzierżkiem w Polskim Radiu
Nota biograficzna festiwalu Nowa Tradycja

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij