Przejdź do głównej zawartości strony

Polecamy najnowsze wydawnictwo Muzeum Etnograficznego w im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Książka autorstwa Hanny M. Łopatyńskiej „Wielkie Święto. O zwyczajach wielkanocnych w Polsce”  opisuje wielkanocne tradycje począwszy od Środy Popielcowej, a skończywszy na Wielkanocnym Wtorku.

Mowa jest o zwyczajach powszechnie znanych i praktykowanych niemalże we wszystkich miejscach Polski, jak i o tych wyjątkowych, związanych wyłącznie z jednym regionem lub miejscowością. Autorka wyjaśnia genezę wielkanocnych praktyk i ich przemiany, wynikające m. in. z połączenia się sensów przedchrześcijańskich z chrześcijańskimi.

Zasadniczo tematem książki są tradycje związane z kulturą wsi, ale mowa jest także o świętowaniu w miasteczkach i miastach, w domach chłopskich, mieszczańskich i ziemiańskich, zarówno wśród katolików , jak i wyznawców prawosławia. „Wielkie Święto” powstało w oparciu o liczne źródła poświęcone temu tematowi: publikacje dawnych historyków i etnografów, współczesnych badaczy, wspomnienia, muzealne archiwalia.

Książka jest bardzo bogato ilustrowana. Zawiera przede wszystkim ilustracje ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu – fotografie archiwalne i współczesne, zdjęcia obiektów, zarówno wielkanocnych rekwizytów, jak i dzieł ludowych artystów. Są w niej także skany rycin z dziewiętnastowiecznych czasopism i dawnych pocztówek. Znaczna część fotografii została udostępniona przez inne instytucje z całej Polski – muzea, instytuty i archiwa, a także osoby prywatne.

Projekt graficzny i skład opracowała Matylda Sutuła Yoyo Design.
Publikację przygotowano na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przy okazji polecamy artykuł powstały we współpracy z Hanną Łopatyńską i Martą Domachowską z toruńskiego Muzeum Etnograficznego:
Płaczebóg i wywołynki, czyli tradycje Wielkanocne na Kujawach i Pomorzu
bydgoszcz.tvp.pl…


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– etnomuzeum.pl…

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij