Przejdź do głównej zawartości strony

Przyłączamy się do apelu fundacji Muzyka Odnaleziona, która od dekad rejestruje, archiwizuje i popularyzuje muzykę wiejską, o wsparcie w przechowywaniu ich zbiorów – Archiwum Muzyki Wiejskiej.

Wesprzyj:
zrzutka.pl…


Zajmujemy się tradycyjną muzyką wsi. Nasze archiwum tworzą zbiory etnograficzne malarza, profesora sztuk plastycznych Andrzeja Bieńkowskiego, który od lat 80. XX wieku dokumentował swoje badania terenowe. Od 2012 roku porządkowaliśmy i digitalizowaliśmy taśmy audio, video oraz zdjęcia. 

„Polska, 1980 rok, wali się komunizm. Benzyna na kartki, niczego nie ma. Zaczynam jeździć po wsiach i nagrywać muzykę. Sytuacja dziwna, jest wiele kapel, ale nikt ich już nie potrzebuje, ani na wsi, ani w mieście. Muzykanci wyprzedają instrumenty, przestają grać. Powoli wszyscy o nich zapominają. To była pierwsza trudność – zdobyć dla nich instrumenty. Spotykałem po wielu latach przerwy muzykantów, którzy chodzili ze sobą po weselach. To było ostatnie pokolenie.

Robiliśmy unikalne nagrania i filmy, bez stresu i w naturalnych warunkach, w domach muzykantów. Zbiory dotyczą prawie całej Polski, Ukrainy i Białorusi, to ok. 1500 muzykantów, no i śpiewaczki. W tym rekonstrukcje kapel. Archiwum zawiera zarówno nagrania najstarszych typów kapel wiejskich, jak i współczesnej muzyki weselnej. Tysiące zdjęć terenowych. I perła naszej kolekcji – zdjęcia zrobione przez pierwszych fotografów ze wsi. Fotografowali wesela, zabawy, pogrzeby, codzienne życie…”

Andrzej Bieńkowski

Wiedzieliśmy, że trzeba się śpieszyć z digitalizacją. Czas jest bezlitosny dla analogowych klisz fotograficznych, taśm magnetofonowych i filmowych. I zrobiliśmy to! Mamy prawie 30 dysków zewnętrznych a na nich:
– 600 godzin zdigitalizowanych taśm magnetofonowych
800 godzin zdigitalizowanych taśm filmowych
4500 wiejskich fotografii
4000 fotografii z badań terenowych.

Czas dla dysków też jest nieubłagany – zaczynają nam „padać”. Nasze dane w chmurze się nie mieszczą. Jeśli słuchacie, korzystacie, i/lub macie takie moce, pomóżcie nam zabezpieczyć zdigitalizowane zbiory. Zakupiliśmy serwer NAS, ma 4 kieszenie na dyski. By umieścić na nich nasze archiwum i mieć jeszcze miejsce na bieżącą dokumentację, potrzebujemy 64 TB. Czyli 4 dyski po 16 TB (dla bezpieczeństwa danych dwa dyski tworzą stale kopię dwóch dysków obok). Dwa z dysków już mamy!

DLACZEGO POTRZEBUJEMY WSPARCIA?
Jeden dysk WD Red Pro 16TB to koszt ok. 2 500 złotych. Fundacja zajmująca się archiwami nie ma szansy zarobić na nie. Nie ma również możliwości uzyskania grantu ani dofinansowania na zakup takiego sprzętu.

WSPIERAJĄC NASZE DZIAŁANIA:
wraz z nami ratujesz nagrania archiwalne Andrzeja Bieńkowskiego,
wspierasz ich dalszą archiwizację i wraz z nami chronisz je
pomagasz nam je udostępniać, by budować pamięć, ale i przyszłość tradycyjnej muzyki
stajesz się mecenasem Archiwum Muzyki Wiejskiej
pomagasz nam w dotrzeć z muzyką tradycyjną tam, gdzie o niej zapomniano


Wesprzyj:
zrzutka.pl…

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij