Przejdź do głównej zawartości strony

W ostatnich dniach października w ramach projektu Szydłowiecka Szkoła Tradycji 2023 w szkołach podstawowych w Wysokiej i Cukrówce zajęcia z muzyką tradycyjną poprowadziła Katarzyna Zedel. Uczniowie klas I–III mieli okazję spróbować gry na małym bębenku obręczowym, uczyły się jak się trzyma instrument, a także jak można grać podstawowo rytmy trójmiarowe nieparzyste „bum cyk cyk” oraz rytmy dwumiarowe parzyste „bum cyk bum cyk”.

Dzieci z zaciekawieniem i odwagą podejmowały wyzwanie, choć zdarzyły się osoby nieśmiałe, które wolały obserwować zmagania kolegów i koleżanek. Wiele radości sprawiła zabawa w „Szewczyka”, która była czasem utrwalania umiejętności bębnienia już w kapeli o minimalnym składzie, bębenek i skrzypce. Ten prosty instrument rytmiczny z jedną membraną jest ciekawy, gdyż wciąż w regionie  szydłowieckim i radomskim jest popularny i używany w ludowych kapelach, również wtedy gdy dominującym instrumentem jest harmonia trzyrzędowa ręczna lub pedałowa.

Te zajęcia dla dzieci były dopełnieniem muzycznych spotkań „sąsiedzkich” we wsiach, gdzie mieszkają i działają muzykanci i śpiewaczki wykonujący repertuar tradycyjny. Spotkania te odbyły się w Omięcinie, Zdziechowie, Pawłowie i Korzycach, a dzieci z tych i innych okolicznych miejscowości uczą się w szkołach w Wysokiej i Cukrówce.


Wysoka, 27.10.2023 r.
Fot. Anna Pawłowska


Cukrówka, 30.10.2023 r.
Fot. Nikola Serdak


Edukatorka, animatorka i także koordynatorka Szydłowieckiej Szkoły Tradycji Katarzyna Zedel jest muzykantką, która od 15 lat zajmuje się muzyką tradycyjną, repertuaru uczy się od wiejskich mistrzów. Od ponad 2 lat gra na skrzypkach w Kapeli Józefa Wyrwińskiego, na bębenku i barabanie w Kapeli Braci Adamczyków a także grywa z innymi muzykantami z Radomszczyzny i ze znajomymi z różnych zakątków Polski. Pasjonuje się budową instrumentów ludowych, jest etnomuzykologiem i kulturoznawcą. Z zawodu jest nauczycielem fizyki i matematyki.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i nauczycielom z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Roweckiego „Grota” w Wysokiej oraz Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi im. Henryka Sienkiewicza w Cukrówce za współpracę przy organizacji spotkań. Dziękujemy również nauczycielkom Annie Pawłowskiej i Nikoli Serdak za dokumentację fotograficzną.


Organizator:
Fundacja Peonia im. Ludwika Młokosiewicza

Koordynatorka:
Katarzyna Zedel

Projekt jest realizowany w ramach Programu Akademia Kolberga 2023 prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego w Narodowymi Instytucie Muzyki i Tańca we współpracy z Forum Muzyki Tradycyjnej.

Program jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronem medialnym jest muzykatradycyjna.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij