Przejdź do głównej zawartości strony

Warsztaty skrzypiec żłobionych „Ocalone gęśle” odbyły się w dniach 2 lutego – 15 sierpnia 2016 w  Pracowni Lutniczej Stanisława Bafii w Ciścu i siedzibie SSK „Grojcowianie” w Brzuśniku

W warsztatach prowadzonych przez mistrza Stanisława Bafię uczestniczyło 4 uczniów.

Organizator warsztatów: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Grojcowianie”

Stanisław Bafia – wychował się w Gliczarowie Dolnym na Podhalu choć dziś od lat mieszka wraz z rodziną w Ciścu na Żywiecczyźnie. W domu rodzinnym od najmłodszych lat otaczała go muzyka i zapach drewna. Już jako dziecko interesował się tym wdzięcznym materiałem i wykonywał z niego przeróżne przedmioty. Pierwszą wiedzę przekazał mu ojciec – który zaszczepił u syna marzenie o byciu artysta lutnikiem. Naukę tego zawodu rozpoczął w zakopiańskim Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara, następnie ukończył Katedrę Lutnictwa Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Szczególną pasją Stanisław Bafii jest muzyka ludowa. Od najmłodszych lat grał na instrumentach smyczkowych. Przez kilka lat występował z zespołem „Karpatia”, który był laureatem licznych festiwali promujących muzykę tradycyjną. Przez wiele lat był też członkiem kapeli „Wałasi”, prezentującej ludową muzykę łuku Karpat. Dziś wraz z przyjaciółmi tworzy zespół-kapelę „Skład Niearchaiczny”. Od wielu lat mieszka na terenie Beskidu Żywieckiego, gdzie prowadzi własny warsztat lutniczy. Pomimo swojego młodego wieku jest znanym i cenionym budowniczym instrumentów profesjonalnych ale także wielkim miłośnikiem instrumentów ludowych oraz świetnym muzykiem.


Projekt zrealizowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”

 

Źródło informacji:
– materiały przekazane przez Instytut Muzyki i Tańca

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij