Przejdź do głównej zawartości strony

Warsztaty odbyły się w Pewli Małej i Szczyrku w terminie od 25 października do 12 grudnia 2022 roku.

Mistrz – Jan Zoń
Jan Zoń urodzony w 1948 roku. Pochodzi z Pewli Małej na Żywiecczyźnie. Z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem, a z zamiłowania muzykiem i budowniczym instrumentów. Wywodzi się z muzykalnej rodziny. Naukę gry rozpoczął od akordeonu klawiszowego u ojca. Po latach w 1980 roku zdecydował się nauczyć się grać na akordeonie chromatycznym. Jednak posiadany egzemplarz był w gryfie B, systemie rzadko praktykowanym w stosunku do popularnego gryfu C. Nikt w okolicy nie potrafił przestroić akordeonu na pożądany system. Nie mając innej możliwości, postanowił samodzielnie, metodą prób i błędów, przestroić swój pierwszy w życiu instrument. Sukces ujawnił ukryte wcześniej zdolności, które od tego momentu zdecydował rozwijać.
Trzy lata później, w 1983 roku, zapisał się do Cechu Rzemiosł Różnych w Bielsku-Białej i zarejestrował swoją pracownię konserwacji i renowacji instrumentów klawiszowych. Posiadane wykształcenie techniczne, kreatywność, pracowitość i dokładność zaowocowały tym, że założony warsztat szybko stał się bezkonkurencyjny. Zleceniodawcy, poza skrupulatnością i terminowością, poznają pana Jana jako osobę niezwykle skromną i pasjonującą się swoim rzemiosłem. Przez ponad 40 lat swojej praktyki, odnowił i nastroił setki instrumentów. Wśród nich znalazły się: akordeony klawiszowe i guzikowe, heligonki, pianina oraz fortepiany. Najbardziej wyróżniającym się projektem jaki zrealizował, była całościowa rekonstrukcja zabytkowej heligonki Josefa Hlavacka z około 1890 roku. Ukończenie wymagało nie lada wiedzy i umiejętności, a efekt przyniósł wiele satysfakcji rzemieślnikowi oraz uznanie otoczenia. Jako osoba zasłużona dla lokalnego środowiska muzycznego jest honorowym gościem wielu wydarzeń kulturalnych. Swoją pasję do muzyki przekazuje następnym pokoleniom, spotykając się z młodzieżą w szkołach.

Uczeń – Maksymilian Czerwiński
Heligonista z fachu i zamiłowania. Edukację muzyczną odebrał od Czesława Węglarza. Swoją pasją do heligonki dzieli się w Fundacji Braci Golec, gdzie od 2017 roku prowadzi naukę gry na heligonce. Laureat międzynarodowych konkursów i festiwali folklorystycznych. Do najważniejszych osiągnięć należą: „Złote Zbyrkadło” na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, I miejsce w Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego w Ciechanowcu, I miejsce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, I miejsce „Oscadnicka Heligonka” w Oscadnicy na Słowacji. Współtworzy unikatową kapelę „Dejcie Spokój”, która przywraca zapomniany skład instrumentalny z terenu północnej Żywiecczyzny. Od dziecięcych lat swoje góralskie korzenie pielęgnuje w zespole regionalnym „Magurzanie” z Łodygowic, skąd pochodzi.

Projekt instrumentu – pobierz plik:

Mistrz: Jan Zoń
Uczeń: Maksymilian Czerwiński
Rok: 2022

Projekt zrealizowany w ramach programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij