Spotkanie „Tam w Zdziechowie” to kolejne wydarzenie zorganizowane w ramach działań Szydłowieckiej Szkoły Tradycji i odbyło się 23 września 2023 r. Gospodyniami spotkania były śpiewaczki z zespołu Zdziechowianki a także członkinie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Tytuł spotkania zaczerpnięty został z piosenki, którą śpiewali znani i lubiani nieżyjący już Danuta i Władysław Gawędowie z Wysokiej, wioski oddalonej od Zdziechowa o kilka kilometrów.
Na początku spotkania z radością powitaliśmy dużą grupę dzieci i młodzieży, która wzięła udział w warsztatach „słomoklejek”, czyli tworzenia obrazów ze słomy, poprowadzonych przez Martę Łabęcką, oraz muzycznych gier i zabaw dziecięcych połączonych z grą na bębenku obręczowym, poprowadzonych przez Katarzynę Zedel. Po zajęciach mali uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. A dla dorosłych odbyło się spotkanie śpiewacze z zespołem Zdziechowianki pod kierownictwem Danuty Woźniak, z towarzyszeniem akordeonisty Mirosława Rogali i barabanisty Tadeuszem Kwietniewskim. Spotkanie muzyczno-taneczne przy żywej muzyce tradycyjnej potrwało do późnego wieczora, a zgromadzeni mieszkańcy, sąsiedzi i goście bawili się do pięknych melodii granych przez Kapelę Mirosława Rogali oraz gościnnie przybyłego Józefa Wyrwińskiego z kapelą.
Warsztaty dla dzieci
Fot. Inga Pytka-Sobutka
Śpiewanie ze Zdziechowiankami
Fot. Inga Putka
Projekt jest realizowany w ramach Programu Akademia Kolberga 2023 prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego w Narodowymi Instytucie Muzyki i Tańca we współpracy z Forum Muzyki Tradycyjnej. Program jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronem medialnym jest muzykatradycyjna.pl
Organizator:
Fundacja Peonia im. Ludwika Młokosiewicza
Koordynatorka:
Katarzyna Zedel
Zobacz:
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl
►
Akademia Kolberga to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.