Spotkanie „Muzyka rodu Wyrwińskich” było ostatnim z cyklu wiejskich akcji w ramach projektu „Szydłowiecka Szkoła Tradycji 2023” i zostało zorganizowane we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich i mieszkańcami Korzyc. Spotkanie poświęcone było muzyce rodu Wyrwińskich, która przekazywana była od czterech pokoleń.
„Wyrwińśkie Wyrwińskie wyśta Wyrwińszczoki
wyśta ze wsi z Korzyc parafii Wysokiej.”
„Majosy* Majosy mają długie nosy,
jak te dzikie gynsi co idą na kłosy.”
„Majos jo ci Majos i z Majosa ludzie,
niejedna dziewczyna za Majosa pójdzie.”
Józef Wyrwiński jest znanym i cenionym za muzyczne zdolności mieszkańcem Korzyc, a w sąsiedztwie mieszkała do niedawna jego mama, znana z tradycyjnego śpiewu. Od swej młodości, od lat 60. XX wieku, tworzył kapelę z ojcem Adamem (skrzypce) i stryjem Antonim (harmonia pedałowa). Grywali na weselach, muzykach, przyjęciach, odpustach, dożynkach i przy innych okazjach do świętowania. Byli znaną i cenioną kapelą w regionie. Józef potrafi także grać na popularnej w szydłowieckim „pedałówce”, ale częściej gra na harmonii ręcznej 120-basowej produkcji Jana Miazgi z Dęblina.
Spotkanie rozpoczęło się warsztatami, na których młodzi muzykanci harmoniści i akordeoniści nauczyli się trzech melodii w wariantach od Józefa Wyrwińskiego. A przez cały długi wieczór trwało muzyczno-taneczne spotkanie sąsiedzkie. Do tańca zagrali Józef Wyrwiński z barabanistą Marianem Majem, saksofonistą Czesławem Czajkowskim i skrzypaczką Katarzyną Zedel, która również dołączyła do kapeli akordeonisty Kamila Chrząszcza i barabanisty Władysława Darka Maja. Kilka melodii do tańca zagrał również na harmonii trzyrzędowej Henryk Lisek. W przerwie od grania można było się posilić poczęstunkiem przygotowanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich, a czas spędzony za stołem był świetną okazją do prześpiewywania się coraz to ciekawszymi przyśpiewkami, zarówno tymi wyszukanymi w pamięci jak i stworzonymi w tej wyjątkowej chwili.
* Majosy – mężczyźni z rodu Maj z Jankowic, tak śpiewają o sobie bracia barabanista Władysław Maj i tancerz Stanisław Maj
Relacja autorstwa Jana Kurpińskiego
Korzyce, 14.10.2023 r.
Organizator:
Fundacja Peonia im. Ludwika Młokosiewicza
Koordynatorka:
Katarzyna Zedel
Projekt jest realizowany w ramach Programu Akademia Kolberga 2023 prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego w Narodowymi Instytucie Muzyki i Tańca we współpracy z Forum Muzyki Tradycyjnej.
Program jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patronem medialnym jest muzykatradycyjna.pl