Przejdź do głównej zawartości strony

Śpiewy pogranicza ze zbiorów Jana Ignaciuka w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie to projekt mający na celu popularyzację repertuaru pieśniowego z terenów Podlasia i Lubelszczyzny. W ramach zadania w Muzeum Wsi Lubelskiej zostaną zorganizowane dwa warsztaty  śpiewacze (1 i 15 lipca) oraz panel naukowy wraz z koncertem-potańcówką (2 września).

Warsztaty poprowadzą nauczycielki śpiewu tradycyjnego wraz ze śpiewaczkami z terenów udokumentowanych przez Jana Ignaciuka: Karolina Demianiuk (artystka i śpiewaczka ludowa z Dołhobród) i Ewa Grochowska (badaczka tradycji muzycznych polskiej wsi) oraz Nina Jawdosiuk (śpiewaczka ludowa z Dobrowody) i Julita Charytoniuk (kulturoznawczyni, etnomuzykolożka).

Nabór na warsztaty rozpocznie się dwa tygodnie przed planowanymi zajęciami. Więcej informacji na profilach społecznościowych lubelskiego skansenu.

Podsumowaniem warsztatów będzie panel naukowy prezentujący dotychczasowe badania nad kulturowym pograniczem polsko-białorusko-ukraińskim, w którym udział wezmą: prof. dr hab. Feliks Czyżewski (slawista, dialektolog, etnolingwista), prof. dr hab. Jan Adamowski (językoznawca, folklorysta i kulturoznawca) oraz dr Beata Maksymiuk-Pacek (kulturoznawczyni i badaczka obrzędowości Lubelszczyzny i Podlasia), jak też prowadzący warsztaty śpiewacze: dr Ewa Grochowska i mgr Julita Charytoniuk.

Zwieńczeniem całego projektu będzie koncert, podczas którego wystąpi Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Zabłocia i prowadzący warsztaty śpiewacze. Podczas potańcówki melodie z Polesia Lubelskiego zagra Kapela Kwadryl.

Harmonogram wydarzeń:

Warsztat z Karoliną Demianiuk i Ewą Grochowska – 1 lipca 2023
Nabór na warsztaty w dniach: 19.06.2023–30.06.2023

Warsztat z Niną Jawdosiuk i Julitą Charytoniuk – 15 lipca 2023
Nabór na warsztaty w dniach: 02.07.2023–14.07.2023

Panel dyskusyjny, koncert-potańcówka – 02 września 2023


Organizator:
Muzeum Wsi Lubelskiej

Współorganizatorami projektu są:
Instytut Nauk o Kulturze UMCS
Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia

Patronat medialny objęły:
Pismo Folkowe
MuzykaTradycyjna.pl
TVP 3 Lublin
Polskie Radio Lublin
Gość Niedzielny Lubelski
Radio Plus Lublin

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– Facebook/post

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij