5 i 6 września odbyła się Sędkówka 2022 — wydarzenie będące pokłosiem Kieleckich Taborów Domów Tańca realizowanych w Sędku w latach 2013–2016. Podczas tych Taborów miejscowi przypomnieli sobie tradycyjną muzykę towarzyszącą niegdyś ważnym wydarzeniom życia kieleckiej wsi. To właśnie dzięki Taborom okazało się, że istnieje duże zapotrzebowanie na takie spotkania. Okoliczni mieszkańcy zaczęli kojarzyć Sędek jako miejsce, gdzie odbywają się potańcówki, podczas których grana jest tradycyjna muzyka, gdzie można potańczyć jak dawniej na deskach. Sędkówka 2022 jest odpowiedzią na lokalną potrzebę tanecznych imprez.
Podczas Sędkówki dbyły się dwa spotkania muzyczno-śpiewacze – u pani Marii Gałki w Orłowinach oraz u pani Marii Kowalik w Sędku-Łągwi, podczas których można było wysłuchać opowieści i oczywiście melodii związanych z regionem bezpośrednio u źródeł, czyli w miejscu zamieszkania śpiewaczek. Wizyta osób zainteresowanych twórczością i codziennym życiem obu pań mocno je zaktywizowała i podniosła ich samoocenę.
Do Sędka licznie zjechali instrumentaliści i śpiewacy z całej Polski, by, pod symbolicznym mianem Orkiestry Taboru Kieleckiego, wspólnie odegrać i odśpiewać najpiękniejsze sędkowskie melodie. Te tzw. próby Orkiestry Taborowej poprzedzały wieczorne potańcówki, na których zagrały zespoły: Tęgie Chłopy, Kapela Barbary Michalec i Zdzisława Kwapińskiego, US Orchestra (Ukraina), Kapela Sióstr Piotrowicz, Kapela Metysława i Cech Wieloróda.
Należy podkreślić, że te dwie potańcówki zorganizowane na wolnym powietrzu, na deskach, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Szacuje się, że w wydarzeniu wzięło udział ok. 300 osób pomimo niezbyt sprzyjającego terminu (odbywało się nie w dni weekendowe ani świąteczne, a w poniedziałek i wtorek) i niezbyt sprzyjających warunków pogodowych (wrześniowe noce okazały się dość chłodne). Z pewnością dużym „magnesem przyciągającym” była kapela Tęgie Chłopy, która zawiązała się podczas wspomnianych Taborów, a która w dużej mierze czerpie z repertuaru zmarłego w sierpniu tego roku Stanisława Witkowskiego. Na Sędkówce rozbrzmiewały więc melodie, które pan Stanisław przekazał swoim uczniom podczas wielu wspólnych spotkań i występów, i był to swoisty ukłon w stronę tej wyjątkowej i rozpoznawalnej w okolicy postaci.
Kielecka Szkoła Tradycji
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
Akademia Kolberga to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.
►
Realizacja:
– Kielecka Szkoła Tradycji
Facebook/KieleckaST
– Stowarzyszenie „Sami Swoi Sędek”
– Sołectwo Sędek
– OSP Sędek
– KGW Sędek
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl
Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania „Akademia Kolberga 2022” prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano z Funduszu Sołeckiego Sołectwa Sędek