Przejdź do głównej zawartości strony

Przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego fundacja Muzyka Zakorzeniona doprowadziła do renowacji nagrobka Piotra i Ireny Ganów znajdującego się na cmentarzu prawosławnym w Kielcach. Wszystkie prace renowacyjne wykonał Sławomir Kozieł, kamieniarz z Kielc.

Piotr Gan przyczynił się do powstania 4000 nagrań audio dokumentujących repertuar ponad dwustu wiejskich kapel z obszaru Ziemi Radomskiej i Kielecczyzny oraz ćwierć tysiąca audycji o obrzędach, rzemiośle i zwyczajach ludowych. Materiały te stanowią unikalną w skali Polski dokumentację wiejskich tradycji muzycznych i ich przemian w ciągu trzech dekad od zakończenia II wojny światowej. Lata badań i obserwacji etnograficznych sprawiły, że stał się wybitnym znawcą folkloru muzycznego tych regionów. Jest laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga. Pamięć o małżeństwie Ganów, ich zasługach oraz zbiorach archiwalnych przywraca fundacja Muzyka Zakorzeniona na stronie www.archiwum-gana.pl oraz działaniom edukacyjnym skierowanym do młodych pokoleń zainteresowanych muzyką tradycyjną. Dzięki współpracy Muzyki Zakorzenionej, Państwowego Muzeum  Etnograficznego i Bibliotece Narodowej zdjęcia Piotra Gana można obejrzeć również na stronie www.polona.pl.


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij