4 i 5 sierpnia w Sędku odbyło się wydarzenie realizowane w ramach Kieleckiej Szkoły Tradycji, które miało podobnie jak w ubiegłym roku nosić nazwę Sędkówka 2023, jednak w związku z jubileuszem – dziesięć lat temu odbył się tutaj pierwszy Kielecki Tabor Domu Tańca – otrzymało nazwę Potańcówka Dziesięciolecia.
Nazwa świetnie dobrana do okoliczności, ale w rozmowach mieszkańców wsi i okolicznych miejscowości słyszało się: Idę na tabor, Będziesz na taborze? itp. Zdaje się, że duże znaczenie dla takiego nazewnictwa mogła mieć lokalizacja imprezy – wydarzenie podobnie jak na Taborach Domy Tańca w latach 2013–2016 znów odbyło się na placu przy dawnej szkole w Sędku. Zdaje się że dla miejscowych nazwa tabor przylgnęła na stałe do sędkowych potańcówek przy muzyce na żywo.
Podczas wydarzenia odbyły się dwie wieczorne potańcówki, a każda z nich poprzedzona była tzw. Orkiestrą Taborową, czyli spotkaniami instrumentalistów i osób śpiewających, których celem było przećwiczenie i wspólne odegranie i odśpiewanie kieleckich melodii. Do tańca zagrały Tęgie Chłopy, Kapela Barbary Michalec oraz Kapela sióstr Piotrowicz. Siostry Piotrowicz wstąpiły również z prowadzonym przez siebie zespołem dziecięcym Rakowskie Fijołecki.
Te dwa dni były również okazją do celebracji okrągłej, dziesiątej rocznicy powstania kapeli Tęgie Chłopy. Mieszkańcy Sędka przygotowali na tę okoliczność niespodziankę – na sobotniej potańcówce pojawił się jubileuszowy tort, a wszyscy zebrani odśpiewali muzykantom gromkie „Sto lat”.
Zorganizowano również dwa spotkania z mistrzyniami śpiewu – z panią Marią Gałką w Orłowinach i panią Marią Kowalik w Sędku-Łągwi. Uczestnicy usłyszeli nie tylko tradycyjne melodie, ale również historie związane z tutejszą okolicą i życiem na kieleckiej wsi.
Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Szacuje się, że wzięło ponad 500 osób. Zostało ono wcześniej rozpropagowane w mediach społecznościowych oraz za pomocą tzw. przekazu bezpośredniego, co okazało się bardzo skuteczne. Niewątpliwym sprzymierzeńcem działań okazała się pogoda. Wszystkie prognozy wskazywały, że trzeba się liczyć z nawalnym deszczem jednak ominął on jednak Sędek i impreza mogła się odbyć.
■
Zapraszamy do relacji zdjęć z wydarzenia w mediach społecznościowych oraz do polubienia profili Kieleckiej Szkoły Tradycji i Akademii Kolberga:
— zdjęcia Gutek Zegier — Facebook/album
— zdjęcia Michała Jaronia — Facebook/album
Fotoreportaż autorstwa Michała Jaronia:
Fotoreportaż autorstwa Gutka Zegier:
Akademia Kolbergato program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.
Wydarzenie zrealizowano w ramach programu Akademia Kolberga 2023 — Kielecka Szkoła Tradycji przez Stowarzyszenie „Sami Swoi Sędek”
►
Projekt jest realizowany w ramach Programu Akademia Kolberga 2023 prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego w Narodowymi Instytucie Muzyki i Tańca we współpracy z Forum Muzyki Tradycyjnej. Program jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Realizacja:
– Kielecka Szkoła Tradycji
Facebook/KieleckaST
– Stowarzyszenie „Sami Swoi Sędek”
– Sołectwo Sędek
– OSP Sędek
– KGW Sędek
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl