We wrześniu na Żywiecczyźnie odbyła się pierwsza Potańcówka dla nastolatków, która stała się dowodem, że w tradycji, kulturze i muzyce młodzież może znaleźć wspólny język i dobrze się bawić.
Od ośmiu lat w Beskidzie Żywieckim regularnie odbywają się Potańcówki Przy Dudach, czyli wiejskie zabawy przy tradycyjnej muzyce góralskiej. Z biegiem czasu na tych wydarzeniach zaczęła pojawiać się coraz liczniejsza grupa młodych ludzi. Żywiecka Szkoła Tradycji postanowiła zorganizować wydarzenie dedykowane nastolatkom, by w gronie rówieśników mogli wspólnie bawić się przy tradycyjnej muzyce. Impreza odbyła się w chałpie Sopki Stopki w Cięcinie, która stała się siedzibą Szkoły.
Potańcówkę poprzedził koncert młodych kapel góralskich. Do posłuchu i do tańca zagrały Kapela Rosada, Kapela Grajki, Kapela Na Dziwy i Kapela Sami Swoi.
Co warte podkreślenia, to fakt, że organizatorzy zdecydowali się na zaangażowanie młodych osób w proces tworzenia wydarzenia. Dla nich został poprowadzony tutoring dotyczący prac organizacyjnych. Rafał Bałaś pełnił rolę tutora i uczył koordynacji wydarzenia 19-letniego Jakuba Lacha, który do pomocy zaangażował swoich znajomych. To przykład, jak nieco starsze pokolenie przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie młodszym, by potrafili animować kulturę w swoim regionie. Lokalna kultura ma potencjał przyciągania młodych ludzi i sprawić, że stają się jej aktywnymi twórcami. Poczucie sprawczości skutecznie może uczyć odpowiedzialności i wzmacniać tożsamość kulturową.
Fot. Jakub Lach
Potańcówkę zrealizowano w ramach programu Akademia Kolberga 2023 — Żywiecka Szkoła Tradycji przez Fundację Górom.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Akademia Kolberga 2023 prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego w Narodowymi Instytucie Muzyki i Tańca we współpracy z Forum Muzyki Tradycyjnej. Program jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zobacz:
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl
►
Akademia Kolberga to program, który opiera się na doświadczeniu bliskiego, żywego spotkania z tradycjami muzycznymi i tanecznymi polskiej wsi oraz pracy, którą prowadzi od ponad dwudziestu lat pokolenie praktyków: artystów, animatorów kultury, badaczy i dokumentalistów wiejskich tradycji muzycznych. Celem Akademii Kolberga jest stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich.