Przejdź do głównej zawartości strony

Płyta, którą chcemy wydać, jest pierwszym wydawnictwem poświęconym instrumentalnej, tanecznej muzyce tradycyjnej polskiego Polesia. Zależy nam, aby odzyskana z niebytu poleska nuta wróciła na Pojezierze i była wciąż grana do tańca.

Dorzuć się do wydania płyty, zdobądź swój egzemplarz lub którąś z unikalnych nagród:
zrzutka.pl


Materiał wykonany na płycie jest efektem kilkuletniej pracy – pełnych przygód badań terenowych, kwerend archiwalnych, tropienia miejscowego repertuaru, poszukiwania sposobu jego wykonania. Ogromną rolę odegrały tu spotkania i wspólne grania z panem Edmundem Brożkiem (rocznik 1926), najpewniej jedynym aktywnym obecnie w tej części Polesia skrzypkiem wykonującym tradycyjny repertuar.

Na stronie zrzutki znajdziesz więcej informacji o unikalnych źródłach repertuaru, wśród których znalazły się szpule z legendarnej szafy, kieszenie wnuka i Preswiataja Marynia.
zrzutka.pl

Na płycie znalazły się oberki, polki, walce, kozaki, pieśni i przyśpiewki – melodie funkcjonujące na styku tradycji polskiej, ukraińskiej i żydowskiej oraz coraz silniejszych na poleskiej wsi już w latach 30. XX wieku, wpływów muzyki „światowej”.

Poleski Skład Smyczkowy
Projekt współtworzą artystki i artyści od wielu lat praktykujący polską i ukraińską muzykę, uczennice i uczniowie wybitnych wiejskich mistrzów. Skład smyczkowy tworzą muzycy związani z takimi formacjami jak Wowakin Trio czy Kapela Niwińskich.

W nagraniu materiału udział wzięli:
gościnnie – Edmund Brożek – skrzypce
Piotr Herda – skrzypce
Paula Kinaszewska – skrzypce
Agnieszka Niwińska – bęben
Mateusz Niwiński – skrzypce
Jan Tarkowski – wiolonczela
Bartek Woźniak – skrzypce
Ewa Grochowska, Agnieszka Szokaluk, Julita Charytoniuk – śpiew

Wydawca:
Towarzystwo dla Natury i Człowieka

Koncept, koordynacja, marzenia i sprawczość:
Krzysztof Gorczyca

Grafika: fragment obrazu Stanisława Baja
Projekt: Andrij Fil

Materiał studyjny jest już nagrany. Premierę planujemy na wrzesień 2023, premierowy koncert szykujemy na Festiwal Trzech Kultur we Włodawie. Wtedy też do rąk wspierających dostarczymy ich egzemplarze.

Zbieramy na koszty produkcji płyty i książeczki, dystrybucję.
zrzutka.pl

Rejestracja materiału była częściowo współfinansowana w ramach projektu Akademia Kolberga realizowanego przez Forum Muzyki Tradycyjnej we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Źródło informacji:
zrzutka.pl
Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij