Muzyka tradycyjna w swojej niestylizowanej formie bywa trudna do uchwycenia na nagraniu, a w formie scenicznej i aranżowanej wiele traci. To pewnie jedne z wielu powodów, dla których fonografia muzyki tradycyjnej w Polsce nie jest zbyt rozbudowana. Dopiero w ostatnich latach sytuacja zaczyna się zmieniać, a jest to proces nieunikniony z wiadomych powodów; depozytariuszy żywej tradycji jest coraz mniej, więc nagranie staje się cennym źródłem, punktem odniesienia, archiwum. A wśród młodszych pokoleń rośnie grono zarówno twórców, jak i odbiorców, przez co pojawia się naturalna potrzeba utrwalania materiału muzycznego, publikacji nagrań archiwalnych i współczesnych oraz szerokiego udostępniania.
Jednocześnie przemysł muzyczny prędko przenosi się do sieci – nośniki fizyczne tracą na znaczeniu, a prym przejmują serwisy streamingowe, cyfrowe wydania płyt i modele wspierające małych wydawców i samych artystów. Zdaje się, że to świetne rozwiązania dla tradycji, można wydawać muzykę taniej i łatwiej, a jej dostępność znacznie wzrasta.
Jak się okazuje, trochę wydawnictw w sieci znajdziemy, więc zapraszamy na mały przegląd polecanych przez redakcję płyt, nagrańi playlist, które odsłuchacie w streamingu.
BANDCAMP
Zacznijmy od Bandcampa. To świetna platforma, która umożliwia udostępnianie nawet niszowych wydawnictw nieodpłatnie lub najczęściej za niewielką opłatą. Polecamy rozbudowywać swoją kolekcję szczególnie w tzw. Bandcamp Fridays, kiedy cała wpłacona kwota trafia do wydawcy albumu.
- In Crudo
Najprężniej działające wydawnictwo na Bandcampie, dostępne płyty to w większości archiwalne nagrania terenowe Remka Hanaja, polecamy śledzić bardzo pilnie, gdyż nowości pojawiają się często i niespodziewanie.
2. Muzyka Odnaleziona
Nieocenione publikacje nagrań terenowych fundacji niedawno trafiły także tutaj. Można odsłuchać i zakupić cyfrowe wersje niedostępnych już w wersji fizycznej krążków.
3. Muzyka Zakorzeniona
Fundacja wydaje różnorodne albumy ze współczesnymi nagraniami. Znajdziemy tam dudziarzy, skrzypce, śpiew, mistrzów i młodych kontynuatorów. Nowości pojawiają się jak grzyby po deszczu, warto trzymać rękę na pulsie.
4. Canary Records
Amerykańskie wydawnictwo, które odświeża stare winyle, posiada w swoim katalogu kilka wydań z muzyką polskich emigrantów:
1. Everything’s OK Polka: 78rpm Discs on the Stella label, ca. 1953-59,
2. Cross the Bridge: Polish-American Dances & Songs, Feb. 1926 – March 1931,
3. I Wouldn’t Sell You to Anyone: Eastern European Immigrant Musics in the U.S., 1917-29,
4. The Widow’s Joy: Eastern European Immigrant Dances in America, 1925-30 (wybrane nagrania)
Przy okazji polecamy całą międzynarodową resztę.
5. Fundacja Piszczałka
Póki co udostępnia jeden album z marszami pogrzebowymi na roztoczańskie orkiestry dęte.
Kapele
Na bandcampie możemy też znaleźć (i wesprzeć) zespoły ze znanymi i lubianymi albumami:
6. Tęgie Chłopy
7. Wowakin
8. US Orchestra
9. Skład Niearchaiczny
10. Boygn Trio
11. Zawierucha
12. Transformacja
SPOTIFY
To obecnie najpopularniejsza platforma streamingowa. Dopuszcza tylko oficjalne wydawnictwa i nie znajdziemy tam wiele tradycyjnej polskiej muzyki, ale sytuacja się poprawia. Oto nasza selekcja.
Przy okazji polecamy pokaźny zbiór podcastów muzykatradycyjna.pl – wszystkie znajdziecie na Spotify:
Podsuwamy wam także playlistę stworzoną przez Muzykę Zakorzenioną, na której znajdziecie kompilację wielu z wyżej wymienionych albumów. Łatwo i przyjemnie.
SOUNDCLOUD
Serwis trochę zapomniany, ale swojego czasu bardzo popularny wśród muzycznych pasjonatów, więc można tam odkopać trochę skarbów. To zabawa dla bardziej wytrwałych, ale zachęcamy do eksploracji. Na tych profilach znajdziecie nieco więcej.
- Ukraiński projekt Rys’
- Kapela Bornego
- Janusz Prusinowski Kompania
- Muzyka Zakorzeniona – niektórych nagrań nie znajdziecie nigdzie indziej
- Projekt Michał Żak/Jan Czarnecki
- Po Staremu z Łodzi
- Dom Tańca Poznań
- Susidojki/Bobrowiczanie
- Dziczka
- Kapela Kożuch
- Arkadiusz Szałata – znajdziecie tam samouczek melodii na harmonijkę ustną!
- Olga Kozieł
- Janina Chmiel
- Zawołany Skład Weselny
- Poszukiwacze Zaginionego Rulonu
- Adam Strug
- Stowarzyszenie Gdzieś Tu
- Pieśni do śmierci
- Biskupianie z Domachowa i Okolic
- Warszawa Wschodnia
- Fundacja Ważka
- Kolekcja Witka Roya Zalewskiego – dużo nagrań z klubu Tyndyryndy w Kazimierzu Dolnym
- Kalejdoskop – pieśni Kociewia
- Dorzecze Prosny
- Kapela Mazowiecka
- Kapela Brodów – Polski, polonez, chodzony
- Kapela Niwińskich
- Słuchaj Uchem
- Wild Music From Poland
- Rosik Katarzyna
- Michał Maziarz
- Tęgie Chłopy
- Muzyka Odnaleziona
- Józefa i Zofia Sordyl
- Monika Wałach Karczmarzyk
- Kapela Braci Byrtków
- The Trebunia Family Band
- Portal Lirakorbowa.pl
- Kapela Butrynów
- In Crudo
- Muzyka Tradycyjna PL – nasze redakcyjne konto z playlistami!
YOUTUBE
Na deser YouTube – niewiele trzeba dodawać, każdy świetnie zna. Nie jesteśmy w stanie przedstawić tu wszystkich ukrytych perełek, więc postawimy na pewne i sprawdzone źródła.
1. MUZYKA ODNALEZIONA
Mnóstwo najwspanialszych archwiwalnych nagrań Andrzeja Bieńkowskiego – nie wypada nie znać, a czasem pojawiają się nowości.
2. MUZYKA ZAKORZENIONA
Najlepsze źródło współczesnych nagrań muzyki tradycyjnej. Kamera podąża za muzykantami i śpiewakami w mieście, na wsi, na potańcówkach, festiwalach, taborach, konkursach, w przyrodzie i całkiem przypadkowych miejscach. Nowe materiały pojawiają się co rusz, trzeba trzymać rękę na pulsie.
3. MUZYKA TRADYCYJNA PL
Na naszym koncie znajdziecie podcasty i przeróżne tematyczne playlisty, na które składają się skrzętnie wyszukane przez redakcję filmy, żebyście nie musieli robić tego sami. Wciąż pojawiają się nowe, polecamy się!
4. STOWARZYSZENIE DZIEDZICTWO PODLASIA
Na kanale zgromadzono ogromną ilość pieśni nie tylko z Podlasia, dobrze opisanych, często też z tekstami. Cenna kolekcja.
5. TRANSMISJA TRADYCJI
Prywatny kanał Stefana Żuchowskim, któremu udało się zarejestrować mnóstwo żywych sytuacji na przestrzeni lat.
Życzymy miłego słuchania i polecamy się! Lista będzie rosła wraz z kolejnymi publikacjami w sieci.