Przejdź do głównej zawartości strony

Niezwykłe wyróżnienie dla twórców ludowych.
Rusza 47. edycja Nagrody im. Oskara Kolberga
„Za zasługi dla kultury ludowej”

Nagroda im. Oskara Kolberga to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronem nagrody ustanowionej w 1974 roku jest Oskar Kolberg – polski etnograf, folklorysta i kompozytor. W tym roku kandydatów można zgłaszać do 30 marca 2022 r.

Co roku nagroda trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, mistrzów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy – wzorem patrona nagrody – gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej.

Wyróżnienie przyznawane jest w siedmiu kategoriach:
1. twórcom z dziedziny: sztuki i rękodzieła ludowego, muzyki, tańca, śpiewu oraz budowy instrumentów ludowych,
2. mistrzom tradycji,
3. pisarzom i poetom ludowym,
4. kapelom ludowym,
5. zespołom folklorystycznym,
6. badaczom, naukowcom, regionalistom, działaczom społeczno-kulturalnym, popularyzatorom,
7. nagroda honorowa dla instytucji i organizacji działających na rzecz kultury ludowej.
Wyróżnienia honorowe otrzymują instytucje i organizacje szczególnie zasłużone dla rozwoju oraz popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.

Zgłoszenia kandydatur mogą nadsyłać instytucje kultury i nauki (w tym uczelnie wyższe i instytuty PAN), organy administracji rządowej, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe działające w sferze kultury. Dokumenty należy przesyłać do 30 marca 2022 roku (decyduje data stempla pocztowego) pocztą tradycyjną na adres:
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze
Al. Jana Pawła II nr 11, 26-400 Przysucha

Po raz kolejny przyznany zostanie także honorowy tytuł Ambasadora Kultury Tradycyjnej, czyli wyróżnienie dla samorządowca, który w ostatnim roku w szczególny sposób wspierał rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie. Zgłoszenia do tej nagrody należy nadsyłać do 30 marca 2022 roku wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez wypełnienie formularza dostępnego pod adresem: forms.office.com…. Zgłoszenie powinno zawierać dane kandydata, uzasadnienie kandydatury (maks. 4000 znaków), a także dane osoby zgłaszającej.

Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego koordynacją zajmują się Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Regulamin oraz dokumenty niezbędne do zgłoszenia kandydatur w tegorocznej edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” i więcej informacji o nagrodzie – jej patronie, misji, historii, organizatorach, towarzyszących wydarzeniach, a także dotychczasowych laureatach – można znaleźć na stronie internetowej: www.nagrodakolberg.pl.


Kontakt:

Muzeum im. Oskara Kolberga
(Nagroda im. Oskara Kolberga)
Agnieszka Zarychta-Wójcicka
[email protected]
tel. 48 675 22 48

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Ambasador Kultury Tradycyjnej
Alina Święs – [email protected], 785 290 000
Piotr Zembroń – [email protected], 785 480 000

 

Kontakt dla mediów:

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Agata Szymczak – [email protected], 785 310 000


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– nimit.pl/aktualnosci…
– nagrodakolberg.pl…

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij