Trzy miesiące prac przy tworzeniu Kwartalnika poświęconego mistrzom i mistrzyniom muzyki tradycyjnej to wiele wzruszeń, przemyśleń i nieustającego przypominania sobie, dlaczego warto ową muzyką się zajmować.
Uznaliśmy, że najlepszą formą, by przedstawić twórców i twórczynie muzyki tradycyjnej są audycje, więc przez cały ten czas mieliśmy nasłuch na wspaniałe wykonania melodii i pieśni oraz na opowieści o przeszłości i teraźniejszości, w których istotna była nie tylko treść, ale również język, gwara, charyzma i osobowość poszczególnych respondentów. Przekonanie o tym, że muzyka ludowa jest narodowych dobrem, nagle zmienia się we wdzięczność, że są pośród nas ludzie niosący ze sobą dawne utwory, które przestają być anonimowym tekstem ludowym – stają się naznaczonym doświadczeniem i osobowością wykonaniem.
Nasi redaktorzy i współpracownicy wyruszyli w teren, by zrealizować nowe audycje, ale w kwartalniku przypominamy również starsze materiały powstałe w ramach działalności portalu i innych programów np. Akademii Kolberga.
Oto wszystkie materiały kwartalnika Mistrzowie i Mistrzynie [2023/3]:
muzykatradycyjna.pl/kwartalnik/mistrzowie-i-mistrzynie/
Mówią uczniowie
Pozwalamy sobie zwrócić uwagę na jeden szczególny podkast, zrealizowany przez Michała Nowaka, gdzie głos oddajemy uczniom, którzy opowiadają o swoich relacjach z mistrzami:
muzykatradycyjna.pl/do-sluchania…
Wspomnienie
Co roku mierzymy się ze stratą kolejnych ważnych osób ze środowiska muzyki tradycyjnej. Wspomnijmy ich wspólnie…
muzykatradycyjna.pl/do-czytania…
Ludzie
W 2023 r. zakończyliśmy również przenoszenie biogramów i not o kapelach i zespołach śpiewaczych ze starego portalu na niniejszy. Są to głównie informacje o mistrzach i mistrzyniach, ale pomiędzy zaplątało się trochę osób młodszego pokolenia. Bazę biogramów i not pragniemy nieustająco powiększać, bo uważamy, że to ludzie stanowią o przekazie tradycji i budowaniu więzi. Nie spoczywamy w działaniu, bo w kolejce czeka jeszcze więcej materiałów do upublicznienia. Cierpliwości…
Zapraszamy do zapoznania się z zawartością zakładki, ale również zachęcamy do współtworzenia bazy informacji o twórcach i przesyłania materiałów o waszych mistrzach i mistrzyniach oraz o waszej działalności muzycznej i formacjach czy organizacjach, które tworzycie.
Poznaj:
muzykatradycyjna.pl/ludzie
Chcesz podzielić się biogramem lub notą o zespole? Napisz do nas:
[email protected]
Szkoły Mistrzów
Zachęcamy również do zajrzenia w zakładkę Pracownia MiTT do zakładek Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych i Szkoła Mistrzów Tradycji. To programy prowadzone wspólnie przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i Forum Muzyki Tradycyjnej.
Po realizacji warsztatów w ramach tych programów opublikowanych zostało wartościowych materiałów:
– filmy i zdjęcia z procesu powstawania instrumentów ludowych i ich dokumentacji technicznej – tworzonych pod okiem mistrzów budowniczych,
muzykatradycyjna.pl/szkoly-mistrzow-budowniczych…
– filmy z prowadzonych przez rozmaite organizacje warsztatów, w których centralnymi postaciami było najstarsze pokolenie wiejskich ekspertów od śpiewy i gry na instrumentach.
muzykatradycyjna.pl//szkoly-mistrzow-tradycji
Wydawnictwa
Ponadto przygotowaliśmy zestawienie wydawnictw monograficznych mistrzów i mistrzyń śpiewu i muzyki instrumentalnej. Ten zbiór nie wyczerpuje oczywiście wszystkich świetnych albumów, ale też linkuje do wydawnictw, które na koncie mają wydawnictwa z nagraniami różnych wykonawców np. z jednego regionu. Szczęśliwie coraz więcej wydawnictw można odsłuchać przez internet.
Poznaj:
muzykatradycyjna.pl/…wydawnictwa-portrety
Koniec?
Kwartalnik się kończy, ale mistrzowie i mistrzynie sztuk muzycznych pozostają w orbicie naszych zainteresowań i zamiłowań (mamy nadzieję, że z wzajemnością). Kolejne tematy będą pretekstem do spotkań z nimi.
Naszych podkastów możesz słuchać na:
– Spotify/muzykatradycyjnapl
– iTunes/muzykatradycyjnapl
– GooglePlay/muzykatradycyjnapl
– Deezer/muzykatradycyjnapl
– Podigee/muzykatradycyjnapl
– YouTube/muzykatradycyjna.pl
Polecamy również materiały Akademii Kolberga:
– www.akademiakolberga.pl
– YouTube/AkademiaKolberga