Przejdź do głównej zawartości strony

Trzy miesiące prac przy tworzeniu Kwartalnika poświęconego mistrzom i mistrzyniom muzyki tradycyjnej to wiele wzruszeń, przemyśleń i nieustającego przypominania sobie, dlaczego warto ową muzyką się zajmować. 

Uznaliśmy, że najlepszą formą, by przedstawić twórców i twórczynie muzyki tradycyjnej są audycje, więc przez cały ten czas mieliśmy nasłuch na wspaniałe wykonania melodii i pieśni oraz na opowieści o przeszłości i teraźniejszości, w których istotna była nie tylko treść, ale również język, gwara, charyzma i osobowość poszczególnych respondentów. Przekonanie o tym, że muzyka ludowa jest narodowych dobrem, nagle zmienia się we wdzięczność, że są pośród nas ludzie niosący ze sobą dawne utwory, które przestają być anonimowym tekstem ludowym – stają się naznaczonym doświadczeniem i osobowością wykonaniem.

Nasi redaktorzy i współpracownicy wyruszyli w teren, by zrealizować nowe audycje, ale w kwartalniku przypominamy również starsze materiały powstałe w ramach działalności portalu i innych programów np. Akademii Kolberga.

Oto wszystkie materiały kwartalnika Mistrzowie i Mistrzynie [2023/3]:
muzykatradycyjna.pl/kwartalnik/mistrzowie-i-mistrzynie/


Mówią uczniowie

Pozwalamy sobie zwrócić uwagę na jeden szczególny podkast, zrealizowany przez Michała Nowaka, gdzie głos oddajemy uczniom, którzy opowiadają o swoich relacjach z mistrzami: 
muzykatradycyjna.pl/do-sluchania…

Zdjęcie: Nagrania u skrzypka Tadeusza Jedynaka (ur. 1924–2020), basował mu skrzypek Jan Gaca (1933–2013). Przystałowice Małe 1983. Fot. Andrzej Bieńkowski, Muzyka Odnaleziona

Wspomnienie

Co roku mierzymy się ze stratą kolejnych ważnych osób ze środowiska muzyki tradycyjnej. Wspomnijmy ich wspólnie…
muzykatradycyjna.pl/do-czytania…

Maria Denisiuk – śpiewaczka z Kożyna (1928–2023). Fot. Marcin Adamski / PIK

Ludzie

W  2023 r. zakończyliśmy również przenoszenie biogramów i not o kapelach i zespołach śpiewaczych ze starego portalu na niniejszy. Są to głównie informacje o mistrzach i mistrzyniach, ale pomiędzy zaplątało się trochę osób młodszego pokolenia. Bazę biogramów i not pragniemy nieustająco powiększać, bo uważamy, że to ludzie stanowią o przekazie tradycji i budowaniu więzi. Nie spoczywamy w działaniu, bo w kolejce czeka jeszcze więcej materiałów do upublicznienia. Cierpliwości…

Zapraszamy do zapoznania się z zawartością zakładki, ale również zachęcamy do współtworzenia bazy informacji o twórcach i przesyłania materiałów o waszych mistrzach i mistrzyniach oraz o waszej działalności muzycznej i formacjach czy organizacjach, które tworzycie.

Poznaj:
muzykatradycyjna.pl/ludzie

Chcesz podzielić się biogramem lub notą o zespole? Napisz do nas:
[email protected]


Szkoły Mistrzów

Zachęcamy również do zajrzenia w zakładkę Pracownia MiTT do zakładek Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych i Szkoła Mistrzów Tradycji. To programy prowadzone wspólnie przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i Forum Muzyki Tradycyjnej.

Po realizacji warsztatów w ramach tych programów opublikowanych zostało wartościowych materiałów:
– filmy i zdjęcia z procesu powstawania instrumentów ludowych i ich dokumentacji technicznej – tworzonych pod okiem mistrzów budowniczych,
muzykatradycyjna.pl/szkoly-mistrzow-budowniczych…
– filmy z prowadzonych przez rozmaite organizacje warsztatów, w których centralnymi postaciami było najstarsze pokolenie wiejskich ekspertów od śpiewy i gry na instrumentach.
muzykatradycyjna.pl//szkoly-mistrzow-tradycji


Wydawnictwa

Ponadto przygotowaliśmy zestawienie wydawnictw monograficznych mistrzów i mistrzyń śpiewu i muzyki instrumentalnej. Ten zbiór nie wyczerpuje oczywiście wszystkich świetnych albumów, ale też linkuje do wydawnictw, które na koncie mają wydawnictwa z nagraniami różnych wykonawców np. z jednego regionu. Szczęśliwie coraz więcej wydawnictw można odsłuchać przez internet.

Poznaj:
muzykatradycyjna.pl/…wydawnictwa-portrety


Koniec?

Kwartalnik się kończy, ale mistrzowie i mistrzynie sztuk muzycznych pozostają w orbicie naszych zainteresowań i zamiłowań (mamy nadzieję, że z wzajemnością). Kolejne tematy będą pretekstem do spotkań z nimi.


Naszych podkastów możesz słuchać na:
Spotify/muzykatradycyjnapl
iTunes/muzykatradycyjnapl
GooglePlay/muzykatradycyjnapl
Deezer/muzykatradycyjnapl
Podigee/muzykatradycyjnapl
YouTube/muzykatradycyjna.pl

Polecamy również materiały Akademii Kolberga:
www.akademiakolberga.pl
YouTube/AkademiaKolberga

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij