Cyrkówka Marianna.
W 1945 roku, w kilka miesięcy po wygaśnięciu II wojny św., we wsi Mdzewo w powiecie mławskim narodził się niezwykły zespół cyrkowy, w którym występowały zaledwie dwie osoby – małżeństwo Marianna i Franciszek Razikowie. Był to nader skromny cyrk wędrowny, gdyż stroje artystów i rekwizyty mieściły się w kilku walizkach. Marianna i Franciszek organizowali swe występy we wsiach i miasteczkach, najczęściej na terenach Polski centralnej. Jeździli koleją, autobusami, korzystali z przygodnych środków transportu, nierzadko przemierzali trasę pieszo. Ich cyrkową areną bywały świetlice, sale kinowe i szkolne, remizy strażackie. Występowali też na odkrytym powietrzu (jarmarki, odpusty). Tak było do listopada 1968 r., kiedy to po występie we wsi Skórzec pod Siedlcami Franciszek niespodziewanie zasłabł i zmarł.
Fragment tekstu Tadeusza Baraniuka.
■
Całą opowieść o życiu niezwykłej postaci – Marianny Razik (1915–2000) można przeczytać na stronie projektu „Mazowsze Północne – Ziemia Nieznana”. Historię odkryła i opublikowała Kaja Prusinowska, współautorka projektu, autorka i redaktorka strony jego internetowej.
www.mazowszepolnocneziemianieznana.pl
Facebook/MazowszePnZiemiaNieznana
Bardzo serdecznie polecamy tę stronę. Można na niej znaleźć wiele unikalnych materiałów, dotyczących tradycji i historii Mazowsza Północnego.