Przejdź do głównej zawartości strony

Mamusia.

Tak zwracają się do matek dzieci i niektórzy dorośli. Wiele osób w bardzo podeszłym wieku również używa tej formy, wspominając dawno zmarłych rodziców.

Pełno w nim czułości i zaufania, miłości i bliskości. Czemu w pieśniach tradycyjnych bardzo często są słowa „mamusia” i „tatuś”, a nie po prostu matka i ojciec? Nawet w tych poważnych, obrzędowych. No właśnie – wyjątkowo często wybrzmiewają w pieśniach weselnych.

Dla najstarszego pokolenia to zdrobnienie jest wyrazem głębokiego szacunku, jaki zazwyczaj ubierany jest w słowa i sformułowania uroczyste, a nawet surowe. I choć za życia tych właśnie używali częściej, po wielu latach słowa zdrabniają się, dziecinnieją, rozrastają.

W dniu matki – z miłością, czułością, podziwem i szacunkiem przesyłamy małe–wielkie serdeczne życzenia.


W zasięgu głosu
O zjawiskach, emocjach, zwyczajach, tematach niedotykalnych i sprawach niewidzialnych, tworzących nasze życie. Zbiorczo nazywane tradycją, która powstaje z więzi między ludźmi. Blisko, w zasięgu głosu.

Ewa Grochowska

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij