Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy na stronę internetową poświęconą Janowi Tacinie – folkloryście, muzykologowi oraz zbieraczowi beskidzkich pieśni i melodii, zrealizowaną przez Dariusza Kocembę w ramach projektu stypendialnego. Pod adresem www.jantacina.pl można znaleźć materiały etnograficzne, zebrane i opracowane przez niego w latach 60. i 70. – zdjęcia, maszynopisy oraz nagrania muzyczne.

Na stronie znajduje się obszerny biogram Jana Taciny, a także spis jego najważniejszych artykułów i publikacji książkowych, jak również kilkadziesiąt fotografii (np. znanego muzyka i budowniczego tradycyjnych instrumentów, Jana Kawuloka z Istebnej), ponad pięćdziesiąt zdigitalizowanych utworów pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny, które zostały nagrane w latach 60. i 70. XX wieku. Każdy z nich dodatkowo uzupełniony jest zapisem nutowym oraz tekstem pieśni, odręcznie zapisanym przez Tacinę. Co więcej, zamieszczone są także maszynopisy, wśród których można znaleźć opowiadania i gawędy ludowe, opisy budowy instrumentów ludowych, a ponadto materiały i opracowane programy dla zespołów folklorystycznych z regionu.

Jan Tacina był muzykologiem, etnografem i pedagogiem. W latach 1967–1976 pracował w dziale etnografii Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej, gdzie prowadził badania terenowe z zakresu folkloru muzycznego i słownego na pograniczu śląsko-małopolskim (Śląsk Cieszyński i Żywiecczyzna), gromadząc pieśni, przyśpiewki i dokumentację związaną z tradycyjną obrzędowością, a także informacje o instrumentalistach, śpiewakach, poetach i gawędziarzach ludowych. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” (1977), Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia (1982) oraz Nagrody im. Karola Miarki (1983).

www.jantacina.pl


Prezentowane na stronie materiały są własnością Działu Etnografii Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej oraz rodziny Jana Taciny

Projekt został zrealizowany w ramach stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez twórcę strony

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij