Przejdź do głównej zawartości strony

6 listopada w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stradunach odbył się Pierwszy Przegląd Pieśni Żałobnych. Inicjatorką wydarzenia jest nasza instruktorka śpiewu pani Kamila Guzewicz. Pomysł może niepopularny, ale jakże potrzebny i dotyczący tematyki, która towarzyszy nam od zawsze i na zawsze. Pomysł, ukazujący tradycje żałobne i pozwalający na przeżycie pieśniom pochodzącym z dawnych czasów.

W Przeglądzie uczestniczyło 5 zespołów: Orzyszanki, Sedranianki, Zespół Śpiewaczy z Ełku, Zielona Dąbrowa oraz Stradunianki.

Po występach w kościele uczestnicy oraz goście podczas poczęstunku w Centrum Kultury Gminy Ełk wspólnie kontynuowali śpiewy, opowieści i wspomnienia. Spotkanie uświetnił występ muzyków tworzących projekt Memento Mori Dance Club wśród, których byli: Johann Wolfgang Niklaus, Antek Hasso-Agopsowicz, Marek Szwajkowski, Piotr Fiedorowicz, Piotr Piszczatowski oraz Maciej Żurek. Wykonanie tradycyjnych pieśni, zatarcie roli na linii wykonawca-odbiorca oraz niezwykle interesujące dialogi wielopokoleniowe.

Mamy nadzieję, że Przegląd na stałe zaistnieje w naszym kalendarzu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji autorstwa Jakuba Ćwiklewskiego

Fot. Jakub Ćwiklewski

Posłuchaj:
Facebook/watch…


Organizatorzy:
– Centrum Kultury Gminy Ełk
Facebook/centrumkulturygminyelk
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
YouTube/AkademiaKolberga
Facebook/AkademiaKolberga
Instagram/AkademiaKolberga
Soundcloud/AkademiaKolberga
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl

Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji dla proboszcza ks. Piotra Walczaka oraz przedstawicielkom Koła Gospodyń Wiejskich STRADUNIANKI

Patronat medialny:
muzykatradycyjna.pl

Projekt został zrealizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu Akademia Kolberga 2022 prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronem medialnym działań jest portal muzykatradycyjna.pl

Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij