Przejdź do głównej zawartości strony

Z okazji Dnia Fotografii Otworkowej (29 kwietnia) przypominamy warsztaty realizowane w ramach Wędrownego Uniwersytetu Tradycji w latach 2013–2014 pod hasłem „Historie w pudełku” i polecamy inspirowanie się nimi jako pretekstem do odkrywania lokalnych historii i tradycji.

„Historia w pudełku” – interdyscyplinarne warsztaty fotograficzno-literackie, dla których inspirację stanowią zebrane od najstarszych mieszkańców lokalne legendy i podania o cudach i tajemniczych wydarzeniach mających miejsce w przeszłości. Celem warsztatów jest twórcza rekonstrukcja, opracowanie i rejestracja usłyszanych historii lub odtworzenie scen ze starych zdjęć przy wykorzystaniu prostych technik fotograficznych wykonywanych za pomocą aparatów otworkowych (camera obscura).

W pierwszym etapie uczestnicy zapoznają się ze specyfiką fotografii otworkowej, procesem budowy camera obscura oraz wykonywaniem i wywoływaniem fotografii. W drugim etapie poprzez wywiady ze starszymi mieszkańcami wsi (dziadków, rodziców, znajomych) zostaną zebrane historie dotyczących lokalnej przeszłości – wydarzeń, zwyczajów, wierzeń. Opowieści te są podstawą do rekonstrukcji postaci i okoliczności danego wydarzenia, aranżowania i tworzenia scen, które zostaną następnie sfotografowane. Alternatywnym działaniem może być stworzenie nowej opowieści w oparciu o stare zdjęcia. Ostatnim etapem będzie wywołanie zdjęć, literackie opracowanie historii i przygotowanie wystawy, która jest pretekstem do zorganizowania zabawy tanecznej.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z warsztatów oraz efekty prac młodych fotografów:

HISTORIA W PUDEŁKU w Krzesławicach (relacja z warsztatów)
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.638553579527298&type=3

Wesele w Krzesławicach – 1938 r. (zdjęcia otworkowe i opowieść)
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.653223151393674&type=3

Historia w Pudełku w Krzesławicach (zdjęcia otworkowe)
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.638777326171590&type=3

Fotki z pudełka – Wygnanów 2013 (relacja z warsztatów i zdjęcia otworkowe)
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.520016058047718&type=3

PółKolonie w Przystałowicach Małych – HISTORIE W PUDEŁKU (relacja z warsztatów i zdjęcia otworkowe)
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.550745144974809&type=3


Wędrowny Uniwersytet Tradycji (2013–2014)

Wędrowny Uniwersytet Tradycji to dwuletni projekt, który skierowany jest do młodych mieszkańców Powiatu Przysuskiego. Ideą Uniwersytetu jest uczestnictwo młodzieży w innowacyjnych i twórczych działaniach opartych na poznawaniu rodzimych tradycji kulturowych w połączeniu z procesem edukacji szkolnej. W ramach zajęć warsztatowych prowadzonych przez specjalistów z całej Polski i lokalnych artystów, młodzi słuchacze Uniwersytetu poznają opowieści dotyczące dawnych praktyk kulturowych, poznają muzykę instrumentalną, pieśni i tańce. Zdobyta wiedza i umiejętności są podstawą do tworzenia nowych dzieł za pomocą różnych technik wyrazu artystycznego, m.in.: fotografia, wideo, rękodzieło czy happening. Efekty prac warsztatowych prezentowane są podczas lokalnych i ponadlokalnych wydarzeń kulturalnych. Działania w ramach Wędrownego Uniwersytetu Tradycji prowadzone są we współpracy z lokalnymi szkołami. Rekrutacje na zajęcia prowadzone są w szkołach, gdzie odbywają się prezentacje warsztatów, zapisy oraz udzielane są wszelkie informacje na temat harmonogramu i treści warsztatów. Słuchacze Uniwersytetu otrzymują indeksy, w których zbierają punkty za uczestnictwo w warsztatach i zajęciach.  Ilość punktów zebranych w indeksach będzie brana pod uwagę przez dyrektorów i nauczycieli w szkołach w trakcie wystawiania ocen końcowych i przyznawania innych specjalnych wyróżnień. Dodatkowo dwuletnie studia na Wędrownym Uniwersytecie Tradycji wieńczyć będzie otrzymanie oficjalnego dyplomu potwierdzającego wiedzę i umiejętności nabyte w trakcie działań projektowych. Dokument ten może okazać się dodatkowym argumentem dla szkół średnich, do których w przyszłości będą aplikowali uczestnicy projektu. Dodatkowo poszukujemy do współpracy wolontariuszy, którzy chcą pomóc w organizacji warsztatów i prezentacji ich efektów. Unikalne doświadczenie, poznawanie lokalnej tradycji i ciekawych ludzi, zdobywanie nowych umiejętności, świetna zabawa i atrakcyjna przygoda, to atuty Wędrownego Uniwersytetu Tradycji. Zapraszamy do uczestnictwa i współpracy!

Organizator: Stowarzyszenie „Tratwa” adresuje swoje działania do uczestników spontanicznych kultur młodzieżowych, a także do mniejszości etnicznych i społeczności zagrożonych wykluczeniem społecznym. Misją Stowarzyszenia jest tworzenie przestrzeni, w której mogłyby spotkać się spychane na margines nowoczesności, swoiste „mniejszości kulturowe”. Z jednej strony są to ludzie należący do zanikającej polskiej kultury tradycyjnej, a z drugiej młodzi twórcy i animatorzy spontanicznych kultur młodzieżowych. Jednym z głównych obszarów i kierunków zainteresowania Stowarzyszenia Tratwa jest praca w obszarze zachowania i popularyzacji unikalnych elementów kultury niematerialnej, w tym między innymi tradycji muzycznych. W regionach, gdzie kulturowe kompetencje i pamięć tradycji ciągle są żywe wśród członków starszego pokolenia, główna energia pracy animacyjnej kierowana jest na ludzi młodych, ich edukację, odbudowywanie relacji z najstarszym pokoleniem oraz budowanie więzi z lokalną tradycją.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij