Przejdź do głównej zawartości strony

Radiowe Centrum Kultury Ludowej ogłosiło listę finalistów Folkowego Fonogramu Roku. Pośród wydanych w zeszłym roku albumów figurują pozycje inspirujące się polska muzyką tradycyjną. Z niecierpliwością czekamy na informacje o laureatach Fonogramu Źródeł.

Poniżej werdykt i oświadczenie komisji konkursu FFR 2022:

Konkurs na Folkowy Fonogram Roku jest jedną z najważniejszych pozycji dla wielbicieli i twórców muzyki folkowej. Jego celem jest promocja muzyki folkowej w Polsce i ukazanie różnorodnego podejścia twórców do muzycznych tradycji świata.

Oto finałowa jedenastka albumów Folkowego Fonogramu Roku:

  1. Dryf – Odpoczno, Audio Cave
  2. Koptycus – Oleś Brothers & Dominik Strycharski, Audio Cave
  3. Onyks – Karolina Lizer i jej Folk Orkiestra, Lizer Music
  4. Północ – Polski Piach, Gustaff Records
  5. RomTomDada – Kapela Irka Wojtczaka; Maciej Karłowski/Fundacja Słuchaj!
  6. Rzeczy Ostatnie – Polskie Znaki, Adult Contemporary/Agora
  7. Sad – Karolina Cicha & Swada, Wydźwięk
  8. Symfonia Beskidzka – Zbigniew Wałach, Józef Skrzek, Józef Broda, Joachim Mencel, Wojciech Golec i inni. Muzeum i Stowarzyszenie im. Artysty Jana Wałacha
  9. Tamoj – Bastarda & Sutari, Audio Cave
  10. Toloka – Wernyhora, Polskie Radio
  11. Żałość – Naphta, Tańce

Gratulacje!

W tym roku zgłoszono ponad 30 albumów o bardzo bogatym przekroju wykonawczym. Znalazły się wśród nich płyty żywo nawiązujące do muzyki tradycyjnej, czerpiące z polskich, jak i zagranicznych źródeł. Pojawili się wykonawcy inspirujący się jazzem, elektroniką czy ambientem. Cieszymy się z tej różnorodności brzmień, która idealnie wpisuje się w założenia konkursowe!

„Termin »folkowy« pragniemy rozumieć jak najszerzej, pozostając jednak na stanowisku, że muzyka tak określana powinna zawierać odniesienia do muzyki tradycyjnej oraz stanowić jej twórczą interpretację” – podkreślają organizatorzy konkursu na Folkowy Fonogram Roku 2022. Liczą się tu: dobór i oryginalność repertuaru, jakość techniczna nagrań oraz pomysł, poziom merytoryczny, a nawet okładka albumu.

Konkurs na Folkowy Fonogram Roku towarzyszy Festiwalowi Folkowemu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” od 2002 roku, jednak pierwsze jego edycje odbywały się od roku 1998 w ramach festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie. Jego celem jest promocja muzyki folkowej w Polsce. Wziąć w nim udział mogą zespoły, które działają w Polsce i wykonują muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi świata.

Wśród laureatów tej nagrody byli czołowi polscy muzycy związani z folkiem, muzyką świata, etno, eksperymentalną czy jazzem, m.in. Muzykanci, Golec uOrkiestra, Kapela Brodów, Kapela ze Wsi Warszawa, Dikanda, Osjan, Indialucia, Lautari, Joanna Słowińska, Orkiestra św. Mikołaja, Kwadrofonik, Wołosi i Lasoniowie, Raphael Rogiński czy Maria Pomianowska, WoWaKin, Tęgie Chłopy i wielu innych wspaniałych artystów.


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
– polskieradio.pl…

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij