Od 30 lipca do 3 sierpnia 2024 r. miejscowości Żurawie (gm. Turobin) w starej szkole odbyły się warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci i młodzieży pt. „EtnoWakacje” poświęcone dziedzictwu kulturowemu i przyrodniczemu Roztocza Zachodniego.
Tworząc program warsztatów chcieliśmy za pomocą różnorodnych i atrakcyjnych środków dydaktycznych przybliżyć dzieciom i młodzieży podstawową wiedzę z zakresu letniej obrzędowości dorocznej, obrzędowości rodzinnej (wesele) i folkloru dziecięcego.
W ramach warsztatów odbyły się zajęcia muzyczne, które poprowadzili Marta i Krzysztof Butrynowie – etnografowie, muzykanci, pomysłodawcy EtnoWakacji. Podstawą zajęć był folklor muzyczny związany z letnią obrzędowością doroczną, weselem, a także gry i zabawy dziecięce. Uczestnicy poznali pieśni dożynkowe, weselne, stworzyli własne teksty przyśpiewek. Mieli również okazję poznania i spróbowania gry na tradycyjnych instrumentach z regionu, np. suka, oktawka biłgorajska, basetla czy bębenek obręczowy.
Część warsztatów poświęcona była obrzędom rodzinnym, w głównej mierze weselu. Uczestnicy poznali poszczególne etapy tradycyjnego wesela jak również zajrzeli do wnętrza oryginalnych skrzyń posagowych sprawdzając ich zawartość. Pod okiem miejscowej artystki Anny Jonasz dzieci odwzorowując dawne wzory z najbliższej okolicy wykonały własne skrzynie „wianne”, a także inne prace plastyczne nawiązujące do otaczającej nas przyrody – ważki i ptaszki.
Dużym zainteresowaniem cieszył się spacer etnobotaniczny z Edytą Piekarczyk podczas, którego dzieci poznali florę swojej najbliższej okolicy, nauczyli się rozpoznawać popularne rośliny, ale przede wszystkim dowiedzieli się jakie znaczenie miały one w tradycyjnej kulturze, lecznictwie ludowym i obrzędach. Poznali symbolikę i zastosowanie poszczególnych ziół, przygotowali własne zielniki.
W ramach EtnoWakacji udało nam się zaangażować do działania również młodzież. Pod opieką doświadczonego fotografa-artysty Tadeusza Mierzwy z Czernięcina odbyły się warsztaty fotograficzne. Pan Tadeusz w ostatnich latach fotografuje głównie pejzaże, ale stara się również zatrzymać w swoich kadrach starą architekturę Roztocza Zachodniego. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się z młodymi fotografami podczas zajęć teoretycznych i sesji w plenerze (Żurawie i okolice Sąsiadki).
Dowodem na to, że EtnoWakacje były bardzo aktywnym i twórczym czasem zarówno dla dzieciaków jak i dla nas – organizatorów i prowadzących jest spontanicznie wydany (najprawdopodobniej pierwszy na świecie) EtnoZin w nakładzie 20 sztuk. Na stronie drugiej przeczytacie wymyślone przez dzieci słowa przyśpiewki do melodii weselnej, którą nauczyła nas Pani Janina Pydo z Zastawia. Sprawa jest rozwojowa!
Podsumowaniem działań warsztatowych było GRANDE FINALE z udziałem rodziców, babć, wujków i lokalnej społeczności. Było uroczyście, był wernisaż prac dzieci wykonanych w ramach zajęć rękodzielniczych, a także pokaz zdjęć uczestników warsztatów fotograficznych. Nie zabrakło przecinania wstęgi (spontaniczny pomysł najmłodszych), uśmiechu, radości i rozmów.
W sumie w warsztatach wzięło udział 25 osób, liczba uczestników wydarzenia podsumowującego 40.
Do zobaczenia za rok!
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Stara Droga oraz Roztoczańska Szkoła Tradycji.
Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu Akademia Kolberga prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.