Przejdź do głównej zawartości strony

Warsztaty odbyły się w Szkole Suki Biłgorajskiej w Szklarni w dniach 15 maja – 31 października 2020 r. i były współfinansowane w ramach programu Pracowni Muzyki Tradycyjnej – Instytutu Muzyki i Tańca.

Zbigniew Butryn – wytwórca instrumentów, basista, skrzypek i suczysta, popularyzator i pedagog, twórca Szkoły Suki Biłgorajskiej. Usłyszawszy o suce od red. Mariana Domańskiego pierwszy, prototypowy egzemplarz tego instrumentu zbudował w 1993 na podstawie obrazka na znaczku pocztowym. Jako jedyny podjął się zadania rekonstrukcji gry na suce biłgorajskiej z perspektywy właściwej niegdysiejszym użytkownikom tego instrumentu, czyli z perspektywy muzykantów wiejskich i wędrownych. Rekonstrukcję tę potraktował jako proces – dzieło swojego życia. Zbudował wiele egzemplarzy instrumentu, nieustannie je poprawiając i udoskonalając. Jako lutnik  amator wykonał w sumie kilkadziesiąt
instrumentów – suk, basów, bębnów, skrzypiec ludowych. Przez wiele lat grał w Kapeli Dudków ze Zdziłowic na basach.

Anna Łapińska – artystka plastyk, tkaczka, malarka, absolwentka wydziału Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2010-2016). Laureatka przeglądu Coming Out (2016). Zajmuje się projektowaniem kostiumów oraz scenografii filmowej i teatralnej. Zdobywała doświadczenie zawodowe jako kostiumografka i scenografka współpracując z teatrami w Białymstoku, Krakowie, Radomiu, Rzeszowie, Świnoujściu, Tarnowie i Warszawie oraz współtworząc
filmy krótkometrażowe ze studentami PWSFTviT w Łodzi. Ostatnio zajmuje się działaniami w obszarze sztuki animacji poklatkowej oraz instalacją artystyczną.

Projekt instrumentu – pobierz plik:

Mistrz: Zbigniew Butryn
Uczennica: Anna Łapińska
Rok: 2020

Projekt zrealizowany w ramach programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij