Przejdź do głównej zawartości strony

W dniach od 25.10.2022 do 10.12.2022 w ramach XI edycji programu Pracowni Muzyki Tradycyjnej Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” w pracowni Przemysława Ficka w Jeleśni odbywały się lekcje budowy piszczałek z udziałem 17 letniego adepta sztuki gry na tych instrumentach, Jakuba Lacha.

Przemysław Ficek – z wykształcenia architekt, z powołania folklorysta, z zamiłowania
multiinstrumentalista i budowniczy instrumentów ludowych. Od wielu lat kształci młode pokolenie beskidzkich muzyków w grze na dudach, heligonkach i instrumentach pasterskich, prowadzi też warsztaty budowy instrumentów dla dzieci i młodzieży. Juror w konkursach kapel, instrumentalistów i śpiewaków ludowych, konsultant merytoryczny projektów i wydawnictw związanych z muzyką beskidzką. Wykładał na studiach podyplomowych muzyki tradycyjnej na Akademii Muzycznej w Katowicach. Współtworzy kilka zespołów wykonujących muzykę tradycyjną i folkową, udziela się też w zespołach pieśni i tańca. Wielokrotny laureat krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali, m.in. FKiŚL w Kazimierzu Dolnym, FFZG w Zakopanem czy Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej. Zdobywca kilku Złotych Żywieckich Serc na FFGP w Żywcu oraz Złotych Gęśli na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2017r. Zdobył też I nagrodę w II Konkursie na Budowę Instrumentów Ludowych im. Jana Kawuloka i Feliksa Jankowskiego w 2012r. W maju 2013r. współorganizował i współprowadził koncert „Muzyka Źródeł: Beskid Żywiecki” w ramach XVI festiwalu „Nowa Tradycja”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017, 2020) oraz Marszałka Województwa Śląskiego (2010), jest także laureatem nagrody Marszałka dla młodych twórców (2015). Współzałożyciel Fundacji 9sił z Jeleśni.

Projekt instrumentu – pobierz plik:

Mistrz: Przemysław Ficek
Uczeń: Jakub Lach
Rok: 2022

Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych to program Instytutu Muzyki i Tańca, którego celem jest wsparcie procesu nauki i przekazywania praktycznych umiejętności w zakresie technik budowy polskich ludowych instrumentów muzycznych oraz propagowanie wiedzy o ich roli w kulturze na ziemiach polskich na przestrzeni dziejów metodą bezpośredniego przekazu mistrz – uczeń.

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca wspiera projekty, w ramach których uczniowie i uczennice mistrzów uczą się budowy instrumentów. Wszyscy uczestnicy opracowują ogólnodostępne materiały, dzięki którym upowszechniane są techniki a cenny fach twórcy instrumentów znajduje swoich kontynuatorów.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij