Przejdź do głównej zawartości strony

W dniach od 15.05-30.11.2020 w Jeleśni odbyły się warsztaty prowadzone przez mistrza Przemysława Ficka w ramach projektu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”, podczas których uczennica Maja Kupiec wykonała dudy
żywieckie.

Dudy żywieckie to instrument ludowy który od co najmniej XVI do lat 50 ubiegłego wieku cieszył się popularnością wśród tamtejszych górali. Ich dźwięk towarzyszył im między innymi przy wspólnych zabawach zwanych „potańcówkami”. W 2017 roku umiejętności: gry na tym instrumencie oraz jego wytwarzania, zostały wpisane w Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Strojone w skali f lidyjskiej.

Projekt instrumentu – pobierz plik:

Mistrz: Przemysław Ficek
Uczeń: Maja Kupiec
Rok: 2020

Projekt zrealizowany w ramach programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij