Przejdź do głównej zawartości strony

Projekt współrealizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Baranowie w ramach programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” edycja 2020 Pracowni Muzyki Tradycyjnej Instytutu Muzyki i Tańca pod kierunkiem mistrzów, twórców ludowych Andrzeja Staśkiewicza i Pawła Majewskiego. W warsztatach wzięli udział członkowie Kurpiowskiego Zespołu „Pod Borem” z Zawad, gmina Baranowo, Kurpie Zielone.

Andrzej Staśkiewicz z Kadzidła – zajmuje się rzeźbą w drewnie oraz budową ludowych instrumentów muzycznych od 2000 roku. Zaczynał od instrumentów pasterskich takich jak: ligawy, fujarki, trąby zwijane z kory wierzby, gwizdki i różnego rodzaju narzędzia dźwiękowe np.: kołatki, grzechotki, diabelskie skrzypce. Zbudował kilka skrzypiec, z których jedne trafiły do Muzeum Ludowych instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Zrekonstruował też takie historyczne instrumenty, jak: rebek, fidel płocka, surdynka,suka biłgorajska, moraharpa, lira korbowa. Prowadzi liczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych dotyczące rzeźby i konstruowania instrumentów. Związany ze środowiskiem muzyki tradycyjnej Stały uczestnik Targowiska instrumentów w Warszawie i Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Inspiracji do swojej działalności poszukuje w źródłach pisanych i tradycji ustnej regionu Kurpi Zielonych, poszukując
dawnych technik twórczych.

Paweł Majewski z Kadzidła – wychowany w oryginalnej kulturze kurpiowskiej. Około 25 lat prześpiewał i przetańczył w zespole „Kurpianka” z Kadzidła”. Uczył kurpiowskiego tańca i pieśni w ośrodkach kultury i szkołach. Grał i gra na bębenku w wielu kurpiowskich kapelach, z którymi brał udział w regionalnych i ogólnopolskich konkursach i przeglądach, zdobywając wiele wyróżnień i nagród. Pierwszy bębenek obręczowy wykonał w 1999 roku. Zajmuje się wyrobem ludowych bębenków
i ligawek.

Projekt instrumentu – pobierz plik:

Mistrzowie: Andrzej Staśkiewicz i Paweł Majewski
Uczniowie: członkowie Kurpiowskiego Zespołu „Pod Borem” z Zawad, gmina Baranowo, Kurpie Zielone
Rok: 2020

Projekt zrealizowany w ramach programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij