Przejdź do głównej zawartości strony

Nagroda im. Oskara Kolberga to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zgłoszenia kandydatur do 48. edycji nagrody można nadsyłać do 31 marca.

Patronem nagrody ustanowionej w 1974 roku jest Oskar Kolberg – polski etnograf, folklorysta i kompozytor. Co roku nagroda trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy – wzorem patrona nagrody – gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej.

Wyróżnienie przyznawane jest w siedmiu kategoriach:
• twórcom z dziedziny: sztuki i rękodzieła ludowego, muzyki, tańca, śpiewu oraz budowy instrumentów ludowych;
• mistrzom tradycji,
• pisarzom i poetom ludowym,
• kapelom ludowym,
• zespołom folklorystycznym,
• badaczom, naukowcom, regionalistom, działaczom społeczno-kulturalnym, popularyzatorom,
• nagroda honorowa dla instytucji i organizacji działających na rzecz kultury ludowej.

Wyróżnienia honorowe otrzymują instytucje i organizacje szczególnie zasłużone dla rozwoju oraz popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.

Zgłoszenia kandydatur mogą nadsyłać instytucje kultury i nauki (w tym uczelnie wyższe i instytuty PAN), organy administracji rządowej, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe działające w sferze kultury.

Dokumenty należy przesyłać do 31 marca 2023 roku (decyduje data stempla pocztowego) pocztą tradycyjną na adres:
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze
al. Jana Pawła II 11, 26-400 Przysucha

Regulamin oraz dokumenty niezbędne do zgłoszenia kandydatur w tegorocznej edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” znajdują się na stronie:
www.nimit.pl…

Więcej informacji o nagrodzie – jej patronie, misji, historii, organizatorach, towarzyszących wydarzeniach, a także dotychczasowych laureatach – można znaleźć na stronie internetowej: www.nagrodakolberg.pl

Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego koordynacją zajmują się Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Kontakt:
Muzeum im. Oskara Kolberga
Agnieszka Zarychta-Wójcicka
[email protected]
tel. 48 675 22 48

Kontakt dla mediów:
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Agnieszka Wyszomirska
[email protected]
tel. 887 240 011


Źródło informacji:
– materiały przesłane przez organizatorów
www.nimit.pl…

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij