Przejdź do głównej zawartości strony

Kołysanki – wykonywane były przez matki, rodzeństwo, babki, pewnie czasami sąsiadki. W domu, w obejściu, w polu – często przy robocie. W kołyskach drewnianych, w koszach zawieszonych u powały, w chuście pod drzewem przy polu. Czasami wyrażają troskę, czasami zachętę do zaśnięcia, czasem opisują widok z okna, bywają modlitwą. Opowiadają o losie – matki, która znosi trudy macierzyństwa, konieczność pracy, marzy o powrocie czasu panieństwa; dziecka i jego bliskiej przyszłości – Kupię ci czoboty, pójdziesz do roboty. Słowa są zaklinaniem świata, do niego skierowane. Dla dziecka jest melodia.


Zapraszamy do wysłuchania kołysanek śpiewanych przez mistrzynie śpiewu tradycyjnego i młodsze pokolenie uczennic. Oto playlista:


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij