Przejdź do głównej zawartości strony

W grudniu 2023 r. w Ukrainie ukazała się publikacja dotycząca kolęd i szczedriwek z Polesia Rówieńskiego wraz z nutami i odnośnikami do nagrań. Polecamy gorąco wszystkim entuzjastom ukraińskiego śpiewu obrzędowego i kultury tradycyjnej wspaniałe wydawnictwo, które z pewnością przyczyni się do zachowania oraz popularyzacji niematerialnego dziedzictwa kulturowego tego regionu.

Zbiór „Kolędy i szczedriwki Rówieńskiego Polesia” to efekt wieloletniej pracy ekspedycyjnej i naukowej rówieńskiego folklorysty, Wiktora Kowalczuka.

Publikacja ukazała się pod koniec 2023 roku. Zawiera 172 przykłady kolęd i szczedriwek (tradycyjnych kolęd zimowych, śpiewanych dawniej w ostatni dzień roku) północnych rejonów obwodu rówieńskiego zarejestrowanych w latach 1988–2021 przez W. Kowalczuka. Zawartość książki ułożona jest według typów, gatunków kolęd, uzupełniona o informacje etnograficzne, notatki, indeksy i kod QR do nagrań zawartych w zbiorze utworów.

Większość przykładów muzycznych publikowana jest po raz pierwszy. Zbiór skierowany jest do etnomuzykologów, etnografów, dialektologów, lokalnych historyków i wszystkich miłośników tradycyjnej kultury ludowej.

Fot. Wiktor Kowalczuk z publikacją „Kolędy i szczedriwki Rówieńskiego Polesia”. Z archiwum autora

Rezultatem prawie czterdziestoletniej działalności badawczej autora, również we współpracy z uczestnikami różnych ekspedycji, jest zbadanie znacznej liczby miejscowości w północnych powiatach obwodu rówieńskiego oraz zgromadzenie materiałów audio, wideo i fotograficznych. Większość tych materiałów została zdigitalizowana, opracowana i zdeponowana w archiwum Laboratorium Folkloru Polesia w Centrum Etnokulturowym. W książce zaprezentowane zostały najbardziej archaiczne gatunki folkloru muzycznego Poleszuków – obrzędowe pieści cyklu zimowego – kolędy oraz szczedriwki. W publikacji zamieszczono również: zapisy nutowe, teksty oracji i życzeń, materiały etnograficzne dotyczące poleskiej obrzędowości bożonarodzeniowej i noworocznej. Książkę uzupełniają indeksy melotypów, miejsc oraz indeks alfabetyczny. Znajdziemy tam też fotografie ze zbiorów Rówieńskiego Obwodowego Muzeum Krajoznawczego, Muzeum w Bereżniowie i z prywatnego archiwum autora.

Transkrypcji muzycznej zebranego materiału podjęli się: Ludmyła Hapon, Ludmyła Alijiewa, Wiktoria Jarmoła, Jurij Rybak. Redakcją, składem książki zajęli się naukowcy lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki: Larysa Łukaszenko, Lina Dobriańska. Nad plikami muzycznymi do publikacji pracował Andrij Wawrynczuk, a do odsłuchu w Internecie umieścił Roman Hajwanowicz.


Książkę można zamówić, kontaktując się z autorem:
https://www.facebook.com/profile.php?id=1553268880

e-mail: [email protected]

Fot. „Kolędy i szczedriwki Rówieńskiego Polesia”. Z archiwum autora Wiktora Kowalczuka

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij