Archiwum reemigrantów to archiwum społeczne poświęcone polskim reemigrantom z Bośni.
Polacy osiedlali się w kolonizowanej przez Austro-Węgry Bośni od końca XIX wieku. Przyjeżdżali tam za chlebem z Galicji i Wołynia. W 1946 roku na mocy międzypaństwowych porozumień przyjechali na tereny z tzw. „Ziem Odzyskanych”, jak nazywano wówczas zachodnie kresy powojennej Polski.
Wybrano dla nich okolice Bolesławca, ponieważ oddelegowana komisja uznała, że najbardziej przypominają one krajobrazy Bośni. Około 15 tysięcy osób przyjechało zorganizowanymi transportami do kraju, skąd wyjechali ich dziadkowie. Wspomnienie o dawnej Jugosławii, bo tak miejsce swojego pochodzenia określają zwykle reemigranci, jest wciąż żywe dla starszego pokolenia, jednak dla młodych tradycja ta jest coraz bardziej odległa i mniej zrozumiała. Bałkańskie wpływy istnieją też w muzycznej tradycji reemigrantów – nawet w polskich pieśniach można usłyszeć wielogłos, charakterystyczny dla krajów bałkańskich. Starsze pokolenie śpiewa też pieśni serbskie. W składzie dawnych kapel popularne były tamburice (głównie berdy, bugarije i primy), na których w Bośni grano na serbskich weselach i które przywieziono wraz z całym dobytkiem do Polski.
Jak dodać własne nagranie lub fotografię do archiwum?
Trzeba zarejestrować się na stronie archiwumreemigrantow.org/register
Po zalogowaniu każdy użytkownik strony będzie mógł samodzielnie dodawać treści.
Każdy udostępniający deklaruje jednocześnie, że posiada prawo do korzystania z danego materiału (utworu) i rozporządzania prawem do korzystania z utworu na wszystkich polach eksploatacji.
Strona powstała w 2020 roku w ramach programu „Akademia Kolberga – Dolnośląska Szkoła Tradycji”, który jest realizowany przez Forum Muzyki Tradycyjnej i Fundację Ważka we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań Pracowni Muzyki Tradycyjnej