Przejdź do głównej zawartości strony

skrzypek

Mieszkał w Gawrychach w powiecie Kolno, a potem, aż do 1939 r. w Balikach nad Pisą, kilka kilometrów od Nowogrodu.

Według Adama Chętnika był „jednym z najtęższych skrzypków kurpiowskich ostatnich kilkudziesięciu lat”. Najlepiej grał starsze marsze, oberki, zajączka. Nowych modnych tańców i melodii nie grał zupełnie i nawet nie lubił słuchać. Grywał na weselach, a potem w międzywojniu, razem z klarnecistą Gabrielem Pardo, obchodził z muzyką letniska nowogrodzkie.

Łukasz Serafin, fot. Adam Chętnik, Nowogród, 1932 r.
Fotografie Łukasza Serafina oraz Gabriela Pardo (klarnet) autorstwa Adama Chętnika, Nowogród 1932 r.

Był sztukmistrzem gry skrzypcowej, potrafił zagrać, trzymając instrument w rozmaitych pozycjach – w powietrzu, nad głową, na plecach. Udokumentował to w 1932 r. aparatem fotograficznym Adam Chętnik, który – jak pisze – schwytał Serafina na gorącym uczynku, ponieważ skrzypek grywał tak tylko przy specjalnej ochocie. Używał skrzypiec dłubanych, a potem instrumentu zbudowanego przez Wincentego Chętnika.

Nie pił alkoholu, zawsze grał na trzeźwo. Już przez to uważano go za dziwaka.

Zmarł w latach okupacji hitlerowskiej.


Bibliografia:

1983, Chętnik Adam, Instrumenty muzyczne na Kurpiach i Mazurach, Wyd. Pojezierze

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij