F a n f a r a to organizowany od 2018 roku letni festiwal domowej roboty poświęcony muzyce zachodniego Roztocza, a dokładnie Roztocza Gorajskiego, znanego też jako Roztocze Fanfarskie lub bardziej szumnie Beskid Fanfarski. Te letnie spotkania dla przyjezdnych i miejscowych są okazją do grania, tańczenia, śpiewania, jeżdżenia traktorową furą z orkiestrą i bezkarnego jedzenia malin z krzaka. Bo maliny, akustyczny krajobraz i wpisująca się w krajobraz muzyka dęta, to główne bogactwa tej krainy.
Ale maliny owocują nie tylko w sierpniu. Niektórzy twierdzą, że te jesienne są nawet słodsze, więc od czasu do czasu odbywa się też edycja jesienna.
W dniach 8–9 października, w przestrzeni gmin Sułów, Radecznica i Frampol, zorganizowaliśmy szereg wydarzeń wokół lokalnych tradycji muzycznych.
W Chłopkowie Agnieszka Szokaluk-Gorczyca prowadziła intensywny „kurs dla druhen weselnych” w ramach programu „Ośpiewać wesele”. Była tradycyjna fura traktorowa z Orkiestrą Dętą ze Zdziłowic przemieszczająca się między Latyczynem a Komodzianką. W remizie w Komodziance odbyła się pierwsza od wielu lat potańcówka z udziałem wspomnianej orkiestry zdziłowickiej i lubelskiej Kapeli Bornego z Podzamcza w składzie skrzypce, suka kocudzka, bębenek.
Finałem była impreza w remizie w Sułowcu, realizowana w ramach Lubelskiej Szkoły Tradycji, będąca wspomnieniem grającej od lat 30. do początku lat 80. XX w. legendarnej Orkiestry Kulaszy z Sułowca. Spotkanie, które po brzegi wypełniło remizę w Sułowcu, było okazją do mnóstwa wspomnień i rozmów o tym, jak wskrzesić w okolicach Sułowa dęte granie. Do tańca zagrały Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta, Orkiestra Dęta Zaburze oraz połączone siły młodzieżowych orkiestr z Nielisza i Sułowa.
Obydwa wydarzenia zorganizowane zostały przy zaangażowaniu mieszkańców i mieszkanek, Ochotniczych Straży Pożarnych i kół gospodyń z Komodzianki i Sułowca oraz gminnej biblioteki w Sułowie.
Całość w organizacyjna klamrę spięło Towarzystwo dla Natury i Człowieka.
Realizacja:
– Lubelska Szkoła Tradycji
– Facebook/MuzykaRoztocza
– Towarzystwo dla Natury i Człowieka
– Facebook.com/tdnicz
– Sołectwo Sułowiec
– OSP Sułowiec
– Biblioteka w Sułowie
– Akademia Kolberga
akademiakolberga.pl
facebook | youtube | soundcloud
– Forum Muzyki Tradycyjnej
FMT/muzykatradycyjna.pl
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
nimit.pl
Zadanie współfinansowane przez Województwo Lubelskie
Program Akademia Kolberga jest realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach zadania „Akademia Kolberga 2022” prowadzonego przez Forum Muzyki Tradycyjnej oraz Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022