Przejdź do głównej zawartości strony

Fundacja Tres zaprasza do zapoznania się z edukacyjnym projektem Melody Book, który dotyczy upowszechniania muzyki tradycyjnej centralnej Polski. Stworzyliśmy repozytorium popularnych na wsi mazurków zaczerpniętych od wiejskich mistrzów z okolic, Łęczycy, Radomia i Rzeczycy. Ta muzyka przekazywana przez pokolenia metodą mistrz–uczeń, składa się z wielu elementów wykraczających poza możliwości zapisu nutowego – stąd pomysł, by uczniowie wiejskich muzykantów pokazali w przystępnej formie filmów jak zaczynać swoją przygodę z muzyką polskiej wsi.

melodybook.pl
Vimeo/MelodyBook

 

 

Do wspólnej nauki zapraszają Maciej Filipczuk, Mateusz Kowalski i Marcin Lorenc – uczniowie wiejskich
 mistrzów dawnej mazurkowej muzyki. 
W przystępny sposób, w formie lekcji 
video, pokazują, na co zwrócić
 uwagę rozpoczynając przygodę z 
muzyką tradycyjną:

„Od Kazimierza Mety i Tadeusza Kubiaka mieliśmy szczęście i możliwość uczyć się bezpośrednio, tak jak dawniej kiedy nasi mistrzowie zdobywali swoje szlify. Józefa Kędzierskiego mogliśmy już tylko posłuchać z archiwalnych nagrań i zobaczyć w niezwykłych filmowych dokumentach Fundacji Muzyka Odnaleziona. Wszyscy trzej panowie są wybitnymi przedstawicielami wykonawstwa dawnej muzyki polskiej wsi. Ich muzyka jest porywająca i pełna pasji, niezależnie od tempa, które poddane jest lokalnym kanonom. Są najlepszymi reprezentantami swoich lokalnych stylów gry, jednocześnie ich współtwórcami. Zapoznajcie się z ich historiami. Słuchajcie i uczcie się ich mazurków.”

Maciej Filipczuk:
„Od wielu lat zajmując się muzyką tradycyjną regularnie spotykam ludzi, którzy swój pierwszy zachwyt tą muzyką chcieliby natychmiast dzielić z innymi. Pytanie więc, gdzie się uczyć, jak docierać do źródeł i jak udostępniać tę muzykę by wszyscy mogli z niej korzystać, by przestała być „hermetyczna” – pojawia się bardzo często. Równie często muzycy, którzy mieli do czynienia np. z muzyką celtycką, z graniem tzw. sesji pytają czy są zbiory nut z najpopularniejszymi melodiami?
Za każdym razem myślę wtedy – tak są takie zbiory – jest mnóstwo zapisów nutowych ze wszystkich właściwie regionów Polski, ale co z tego wynika? Myślę, że nie tędy droga, nie chodzi by unifikować melodie do takiego stanu, by wszyscy mogli je tak samo zagrać, nie chodzi o to, by uprościć wszystkie istniejące warianty danej melodii do jednego prostego zapisu nutowego. Wręcz przeciwnie, przed nami zadanie uświadomienia sobie wielości wariantów, wielości stylów gry, odkrywania bardzo specyficznych sposobów artykulacji, smyczkowania, indywidualnych barw poszczególnych skrzypków. Dopiero to pozwala posmakować tej muzyki!
Nie pozostając jednak obojętnym na potrzebę popularyzowania muzyki ludowej, pomyślałem, że sposobem na to by nie zgubić niuansów i zachować w jakimś stopniu sposób naturalnego przekazu tej muzyki jest nagranie lekcji, w których dajemy swój komentarz, pokazujemy jak różnorodnie może brzmieć nasza muzyka.
Zachęcam serdecznie do pobycia z nami w czasie tych krótkich filmów, przymierzenia się do tych prostych, choć bardzo inspirujących melodii, do przyjrzenia się dokąd Was poprowadzą te wyjściowe tematy muzyczne.”


Zobacz:
melodybook.pl
Vimeo/MolodyBook

Dofinansowano ze Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij