Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy Was na warsztat pieśni i tańców związanych z ostatnim tygodniem karnawału.
W krakowskiej kulturze tradycyjnej był to czas hucznego świętowania, który zaczynał się od Tłustego Czwartku i babskich wygłupów combrowych, a kończył Chodzeniem z Zapustem i ‘śledziówką’ we wtorek przed Środą Popielcową.

Pieśni, towarzyszące tym harcom mają swój specyficzny wydźwięk i charakter, którego nie spotyka się w innych porach roku ani obrzędowości. I tak, jak to w pieśniach tradycyjnych bywa, oprócz bycia komentarzem do danej sytuacji, miały też swoją magiczną moc. Niosły słowo-życzenie, które już wypowiedziane było sprawcze, a co dopiero wyśpiewane w niebogłosy i wytańczone w górę od budzącej się na przedwiośniu ziemi.

Podczas warsztatu będziemy się poruszać, ubierz się w niekrępujące ruchy ciuchy i wygodne buty do tańczenia.

Warsztaty można także traktować jako preludium do Spotkania Babski Comber, które odbędzie się w Tłusty Czwartek, również w Strefie.

Prowadzenie:
Katarzyna Chodoń – pieśni
oraz
Joanna Cichoń – tańce
Żaneta Seweryn – muzyka

Kasia Chodoń – Krakowianka z wyboru, folklorystka, regionalistka z zamiłowania i wykształcenia. Prowadzę warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego starając się przybliżyć uczestnikom rodzimy folklor muzyczny najbliższy miejscu ich zamieszkania. W moich działaniach czerpię z melodii, tańca i tekstów, którymi posługiwali się nasi przodkowie przez stulecia. Nie robię jednak rekonstrukcji, ale chcę pokazać, że jest to wciąż żywe źródło narzędzi do komunikacji tak werbalnej, jak i niewerbalnej, które w dzisiejszych czasach może wciąż karmić nasze spragnione dusze. Zawodowo działam jako instruktorka w Teatrze Złoty Róg w Bronowicach Małych, edukuję jako Pani od Muzyki, często z Kapelą Skrzaciki. Współpracuję z instytucjami m.in. Muzeum Krakowa – Osadzanie Chochoła, Spacer wokół szopki, Muzeum Etnograficzne – Rozśpiew, Stowarzyszenie Rozstaje – Etnokraków, FonóKraków, śpiewam do tańca w zespołach Raraszek, Tadirindum oraz w wielogłosie – Swada, Strojone.


Miejsce:
Strefa
Kraków, ul. św. Tomasza 31

Inwestycja:
sugerowane 30 zł (zapłać tyle, ile czujesz)

Wstęp wyłącznie za okazaniem certyfikatu covid!
Koncert realizowany zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa covid-19.
Liczba miejsc ograniczona.
Na widowni obowiązują maseczki. regulamin: www.rozstaje.pl/regulamin

Organizator:
Strefa


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij