„Onegdaje Osterwy. Spotkania z Tradycją” to cykl, mający na celu pielęgnowanie i upamiętnianie polskich zwyczajów i dawnych wiejskich obrzędów. Projekt ten powstał z potrzeby zachowania i promowania tego, co najpiękniejsze w kulturze naszego regionu. Organizatorami wydarzenia są Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie i Tarnogrodzki Ośrodek Kultury.
W ramach wydarzenia, na Dużej Scenie Teatru Osterwy zostaną wystawione 3 spektakle:
“Świenty od wszystkiego” – Zespół ZORZA z Dereźni (pow. biłgorajski, woj. lubelskie)
Akcja przedstawienia skupia się na kulcie Świętego Antoniego, patrona kaplicy w Dereźni. Święty Antoni, opiekun osób i rzeczy zaginionych, cieszy się dużą popularnością wśród wiernych, którzy zwracają się do niego z prośbami o pomoc. Również mieszkańcy Dereźni powierzają mu swoje troski, modląc się przy wiejskiej kapliczce. W widowisku ukazany zostanie również zwyczaj odprawiania majowych nabożeństw. Spektakl powstał na bazie wspomnień twórców.
Scenariusz i reżyseria – Józefa Oszajca
Obsada: Wojtaszkowa – Małgorzata Maciocha, Janowa – Józefa Oszajca, Sołtysowa – Grażyna Niemiec, Młynarzowa – Janina Dziduch, Kowalowa – Stanisława Różańska, Pieckowa – Grażyna Różańska, Marysia – Barbara Magdziarz, Maciej – Jan Dziduch, Wojciech – Jan Szymaniak, Jagusia – Klaudia Legieć, Kasia – Julia Surma, Szymek – Kuba Mróz
“Chrzciny” – Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy SOŁTYSKI z Pawłowa (woj. świętokrzyskie)
Wkrótce więcej informacji…
“Na Zielune Świuntki” – Zespół Obrzędowy ZAWSZE RAZEM z Woli Gułowskiej (pow. łukowski, woj. lubelskie)
Podczas przedstawienia zostaną zaprezentowane dawne zwyczaje ludowe związane z uroczystością Zesłania Ducha Świętego, potocznie nazywaną Zielonymi Świątkami. Przygotowania do tego święta rozpoczynały się już w przeddzień czyli w wigilię uroczystości i polegały na „majeniu” obejścia tatarakiem, gałęziami brzozy, bylicą oraz łopianem. Roślinom tym przypisywano magiczną moc, wierząc, że ochronią ludzi, zwierzęta i uprawy przed złem – okres Zielonych Świątek uważano za sprzyjający działaniu czarownic i demonów. Wierzono także, iż wiosenne gałęzie i zioła zapewnią szczęście i zdrowie w domu oraz pobudzą do wzrostu rośliny na polach. Główny wątek spektaklu wzbogacają poboczne historie, pełne ciepłego, ludowego humoru. Inspiracją do powstania spektaklu były opowieści najstarszych mieszkańców regionu.
Scenariusz i reżyseria – Zofia Kozłowska
Obsada: Anna Chojęta, Bożena Kasprzak, Antonina Kozłowska, Zofia Kozłowska, Adrian Ochnik, Julia Ochnik, Teodora Olek, Lilia Sobieszek, Jan Syroka, Edwarda Walaszek, Szymon Walaszek, Józef Zaręba
______________
Onegdaje Osterwy. Spotkania z Tradycją
22 lutego (sobota), godz. 18:00
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, ul. Narutowicza 17
Harmonogram wydarzenia:
18:00 – “Świenty od wszystkiego” – Zespół ZORZA z Dereźni
19:00 – “Chrzciny” – Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy SOŁTYSKI z Pawłowa
20:00 – “Na Zielune Świuntki” – Zespół Obrzędowy ZAWSZE RAZEM z Woli Gułowskiej
21:00-23:00 – Potańcówka w Foyer, degustacja Tarnogrodzkiego jadła
______________
WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE
Warsztaty tańców tradycyjnych z muzyką na żywo: oberek i polka
21 lutego (piątek), godz. 19:00-21:00
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, ul. Narutowicza 17
Dwugodzinny warsztat opierać się będzie na zapoznaniu uczestników z dwoma charakterystycznymi polskimi tańcami tradycyjnymi: oberek i polka.
Nauczymy się rytmicznie poruszać do muzyki granej na żywo, spróbujemy zatańczyć w parach, a także ujmiemy taniec w przestrzeni.
Zachęcamy do udziału każdego, bez względu na poziom zaawansowania, tudzież samoocenę tanecznych umiejętności.
Zapraszamy dorosłych, młodzież oraz dzieci (osoby małoletnie muszą być pod opieką rodziców/opiekunów).
Zachęcamy do przygotowania wygodnego stroju (ewentualnie koszulki na zmianę) oraz zaopatrzenia się w odpowiednie buty – z uwagi na dość śliską, marmurową podłogę, sugerujemy podeszwy o wyważonej przyczepności. W razie wątpliwości, prosimy o kontakt telefoniczny lub wzięcie ze sobą alternatywnych par butów.
Warsztaty poprowadzi Katarzyna Tucholska
Instruktorka i pasjonatka tańca, rzemieślniczka i harmonistka, mgr filologii polskiej UW.
Warsztaty taneczne (także dla dzieci, bale, zabawy, wesela) prowadzi zarówno w kraju, jak i za granicą, na pojedynczych wydarzeniach, jak i festiwalach, np. Tabory Domu Tańca, Jarmark Jagielloński, Gran Bal de Catalonya, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Autentycznego w Dorkovie (Bułgaria).
Rokrocznie prowadziła warsztaty taneczne na Międzynarodowej Letniej Szkole Muzyki Tradycyjnej, Festiwalu Na Rozstajnych Drogach. Prowadziła otwarte cykliczne lekcje tańca tradycyjnego w ramach Centrum Ruchu w Centrum Kultury w Lublinie oraz w Jezuickiej Kuchni Klasztornej w ramach inicjatywy Po Ścianach.
Warsztatom towarzyszyła będzie Muzyka na żywo.
Kapela Na Hura to niezwykle połączenie 4 osobowości, 2 regionów, łagodności brzmienia tradycyjnych instrumentów i surowości muzyki ludowej w jej czystym brzmieniu. Zespół narodził się ze spotkania i przemożnej chęci grania. Ze spotkania czwórki muzykantów, z których każdy od lat pielęgnuje i propaguje piękno tanecznej muzyki ludowej „in crudo”. Każdy z nich jest niepowtarzalną wyrazistą osobowością, muzykantem-solistą. Grają koncerty, potancówki, prowadzą warsztaty, działają na rzecz popularyzacji muzyki ludowej i dawnego stylu gry wiejskich muzykantów, od których czerpali nauki. Każdy z nich wnosi do zespołu swój oryginalny muzyczny styl oraz muzykę regionów bliskich ich sercom. W repertuarze Kapeli Na hura można usłyszeć zarówno śpiewne walczyli, podróżniaki i skoczne polki Lubelszczyzny, jak również szalone wirujące oberki i mazurki Radomszczyzny. Wrażliwość muzykantów i ich otwartość w połączeniu z pierwotną energią ludowej muzyki tanecznej tworzy niepowtarzalny styl kapeli. Zespół tworzą: Katarzyna Tucholska – harmonia pedałowa, śpiew; Anna Różycka – skrzypce, suka biłogorajska, śpiew; Piotr Deptuła – skrzypce; Piotr Dziwura – basy, bęben obręczowy, skrzypce, śpiew.
Skład kapeli na warsztat: Anna Różycka i Piotr Dziwura
Skład kapeli na potańcówkę: Katarzyna Tucholska, Anna Różycka, Piotr Dziwura i Piotr Deptuła
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.
ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY:
https://forms.office.com/e/aNhzMunKhu
DZIAŁ EDUKACJI
tel.: 81 532 42 44 wew. 108,
e-mail: [email protected]
CENY BILETÓW
40zł/50 zł
Szczegółowe informacje o rodzajach i cenach biletów dostępne są na stronie: https://www.teatrosterwy.pl/pl,0,s191,bilety.html
REZERWACJE I ZAKUP BILETÓW
Online na stronie www.bilety.teatrosterwy.pl
https://kicket.com/embeddables/repertoire?organizerId=20…
Prosimy o rozważne zakupy. Bilety zakupione online nie podlegają zwrotowi.
W kasie biletowej teatru
wt.-pt. 14:00-19:00
sb.-nd. 16:00-19:00
Kasa Teatru
+48 81 532 42 46
+48 605 274 673
[email protected]
Mailowo i telefonicznie
Obsługa Widza
pn.-pt. 8:00-16:00
+48 81 532 44 36
+48 786 814 125
[email protected]
______________
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie jest Instytucją Samorządu Województwa Lubelskiego wspólnie prowadzoną z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dyrektor Redbad Klynstra
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie