Zapraszamy na warsztaty, podczas których poznacie bogaty i różnorodny repertuar pieśni Bojków i Łemków – dwóch górskich grup etnicznych o niezwykłej historii i tradycji muzycznej.
Co czeka na uczestników?
– Podczas zajęć nauczycie się polifonicznych pieśni tradycyjnych w ich niestylizowanej formie, śpiewanych we wsiach zamieszkanych przez Bojków i Łemków,
– Zapoznacie się z kontekstem historyczno-kulturowym, tłumaczeniem tekstów pieśni oraz melodiami wielogłosowych utworów
– Zostaną zaprezentowane przykłady dźwiękowe z bazy nagrań archiwalnych i terenowych prowadzących.
– Ćwiczenia rozluźniające ciało, aby zniwelować napięcia i przygotować się do naturalnego śpiewania
– Praca nad aktywacją rezonatorów, które wzmacniają brzmienie głosu i są charakterystyczne dla danego regionu
-Techniki oddechowe i ćwiczenia rozgrzewające struny głosowe, kluczowe dla utrzymania zdrowia i elastyczności aparatu głosowego.
-Analiza archiwalnych materiałów muzycznych i przekazów ustnych, które pomagają w rekonstrukcji niestylizowanego brzmienia pieśni.
Dla kogo?
Warsztat skierowany jest zarówno do osób początkujących, jak i zaawansowanych – doświadczenie wokalne nie jest wymagane!
Dlaczego warto?
Repertuar, który poznacie podczas warsztatów, oparty będzie na pieśniach zebranych podczas naszych badań terenowych na Zachodnim Pomorzu, ukraińskim Zakarpaciu i nagraniach archiwalnych. Dzięki pracy wśród lokalnych społeczności udało się zgromadzić unikatowy materiał muzyczny, odzwierciedlający bogactwo i różnorodność tradycji ludów pogranicza. Przetrwały mimo trudnej historii, m.in. wysiedleń w ramach Akcji „Wisła”. W pieśniach tych można odnaleźć bogactwo wielokulturowych inspiracji, od wpływów kultury muzycznej Węgier, Rumunii i Słowacji, po charakterystyczne elementy tradycji romskiej. Ta niezwykła mieszanka odzwierciedla historię współistnienia i przenikania się kultur na terenach pogranicza, tworząc unikatowy krajobraz muzyczny.
O prowadzących:
Zofia Zaborowska – Absolwentka Etnologii i Antropologii Kulturowej na UJ, związana z muzyką tradycyjną od 2012 roku, prezeska fundacji Łada, członkini grupy badawczo-dokumentacyjnej Balkan Polyphony. Od 2018r. do dnia dzisiejszego prowadzi badania terenowe w Chorwacji, napisała swoją pracę dyplomową pt. „Serbska tożsamość mieszkańców wioski Žegar w Północnej Dalmacji”. Uczennica wielu badaczy, etnomuzykologów oraz wiejskich śpiewaków takich jak: dr Josko Ćaleta, dr Ivo Brkić, dr Sanja Ranković, Svetlana Spaji czy Milica Milić, Zorka Usljebrka, Obrad Milić. Założycielka zespołu Łada, w ramach którego prowadziła i koordynowała etnograficzne badania terenowe w Polsce, Chorwacji, Bośni, Serbii oraz wiele wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą. Od 2019 r. uczy śpiewu podczas warsztatów tradycyjnych pieśni i lekcji indywidualnych korzystając z zebranych przez siebie materiałów. Była członkinią zespołów tj. „Dola – Zespół Pieśni Bez Tańca”, „Czarny Kruk”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2021 r. (projekt pt. „Retransmisje – badania etnomuzykologiczne reemigrantów z terenów byłej Jugosławii”), w 2022r. laureatka Turnieju Muzyków Prawdziwych.
Kacper Siejkowski – Doktorant Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, archeomuzykolog, wiceprezes Fundacji Łada, członek grupy badawczo-dokumentacyjnej Balkan Polyphony, były członek stowarzyszenia ,,Centrala Muzyki Tradycyjnej”. W 2022r. stypendysta MKiDN w projekcie pt. „Różnorodny głos Gościna”-poszukiwanie pieśni i lokalnej tożsamości na terenie Zachodniego Pomorza. Członek wielu grup muzycznych m.in Łada, Witeź, Mołodcy, Czarny Kruk. W przeszłości związany z zespołem Podlotki z Gościna, chórem mniejszości ukraińskiej Kalyna z Kołobrzegu, Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Wrocław, zespołu śpiewaczego Mereżka, Majol, Zdrady Osiedla. Pieśni uczył się od swojego dziadka przesiedlonego z Łemkowszczyzny, etnomuzykologów i mistrzów ludowych, wraz z zespołem Łada prowadzi etnomuzykologiczne badania terenowe na Dolnym Śląsku, w Chorwacji i Serbii od 2017 r. Laureat wielu konkursów muzyki ludowej, takich jak: Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna, Szansa na Oskara, Festiwal Krajobrazy Sceny Ludowej w Czarnem, Ogólnopolski Festiwal Ludowy im. w. Andrzeja, w 2022r. laureat Turnieju Muzyków Prawdziwych. Od wielu lat jeździ po wsiach i poszukuje żywej tradycji śpiewaczej. Gra na instrumentach oraz je rekonstruuje na podstawie znalezisk archeologicznych w ramach prac naukowych
Plan:
15-16.02.25 o godz. 13:30–17:00
Zapisy:
https://forms.gle/sDGMhmQkufTpx3Uh9
Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej, Jazdów 3/20, Warszawa
Koszt: 450 zł
(bezzwrotny zadatek 200 zł)
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie