Sobotniej potańcówce towarzyszyć będą intensywne warsztaty muzyki po rodzinie Kędzierskich, podzielone na trzy segmenty:
PIĄTEK 17.01.2025:
18:00-20:30
● Warsztaty gry na bębnie obręczowym w stylu Tadeusza Dudy.
● Warsztaty melodii skrzypcowych po Józefie Kędzierskim.
SOBOTA 18.01.2025:
13:00-15:30
● Warsztaty gry na bębnie obręczowym w stylu Tadeusza Dudy cd.
● Warsztaty melodii skrzypcowych po Józefie Kędzierskim cd.
18:00-19:30
● Warsztaty śpiewacze ze stylu Kędzierskich. Poprowadzą je nasze Mistrzynie, córki Józefa i Stefana Kędzierskich – Zofia Kmieciak i Teresa Wróbel.
OPIS WARSZTATÓW:
● Warsztaty gry na bębnie obręczowym w stylu Tadeusza Dudy:
Pierwszego dnia nauczymy się, jak trzymać bęben, by najefektywniej wydobywać z niego dźwięk, a także na ile tak naprawdę są kajockie obery. Czy rzeczywiście na trzy? Poznamy, czym jest w istocie fraza oberka i jak można podkreślić ją na bębnie. Drugiego dnia zastanowimy się nad stosowanym przez Tadeusza Dudę ozdobnikami, poszukamy wspólnie patentów na to, jak trzymać rytm i puls charakterystyczny dla starej, kajockiej nuty skrzypcowej, a także przyjrzymy się nagraniom archiwalnym, na których Tadeusz Duda bębni różnym muzykantom. Prowadzenie – Witek Wojciechowski.
● Warsztaty melodii skrzypcowych po Józefie Kędzierskim:
Pierwszego dnia zajmiemy się kilkoma melodiami od tego wspaniałego skrzypka, w tym jedną z jego ulubionych – zwaną w okolicy często „Kozyrą”. Będzie to wstęp do nauki specyficznego stylu smyczkowania Kędzierskiego, pozostającego w ścisłym związku z tańcem i charakterystycznym dla rodzinnego śpiewu akcentowaniem. Drugiego dnia będziemy się uczyć tego, co w muzyce Kędzierskich najważniejsze – wariantów. Swoje źródło mają one w śpiewie, kunsztowne rozwinięcie znajdują jednak w grze skrzypcowej. Przyjrzymy się im dokładnie na przykładzie dwóch oberków, szczególnie lubianych przez rodzinę Kędzierskich. Prowadzenie – Antek Hasso-Agopsowicz.
● Warsztaty śpiewacze w stylu Kędzierskich:
Poprowadzą je nasze Mistrzynie, córki Józefa i Stefana Kędzierskich – Zofia Kmieciak i Teresa Wróbel. Panie wielokrotnie jako starsze druhny ośpiewywały wesela we Rdzuchowie i okolicach. Pamiętają dawny repertuar, charakterystyczne dla rodzinnej muzykalności ozdobniki i maniery wykonawcze. To nieoczywiste oblicze radomskich wyrywasów i pieśni, niezwykle różne od Gałek czy Przystałowic, leżących zaledwie kilka kilometrów dalej.
Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Jazdów 3/20, Warszawa
https://forms.gle/xcAhsjiCCuqNEhnx5
https://forms.gle/D5ndnRkcr8EB69vN7
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie