Przejdź do głównej zawartości strony

Mamy przyjemność zaprosić Was na wykład o śląskich tradycjach bożonarodzeniowych i kolędniczych w ramach projektu „Ślōnskie kolyndowaniy” 15 grudnia! Wykład poprowadzi etnolog, wykładowca Uniwersytetu Ślaskiego, dr Grzegorz Odoj prof. UŚ.

Tego dnia w Mieście Ogrodów odbędą się także warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych z naturalnych materiałów, warsztaty tworzenia strojów kolędniczych oraz wspólne zdobienie pierników.
Więcej informacji tutaj: https://www.facebook.com/events/1649126925953305
W ramach projektu odbywają się także cotygodniowe warsztaty kolędnicze (pozostały jeszcze spotkania 9 i 16 grudnia), podczas których uczymy się grać i śpiewać śląskie kolędy ludowe oraz przygotowujemy się na wspólne odwiedziny kolędnicze w środowiskach osób potrzebujących. Wspólny występ grupy warsztatowej – orszak kolędniczy w Domu Seniora i Domu Pomocy Społecznej w strojach i z repertuarem przygotowanym podczas warsztatów będzie zwieńczeniem Projektu „Ślōnskie kolyndowaniy”.
Więcej informacji tutaj: https://www.facebook.com/events/1043289744162492
O prowadzącym:
dr Grzegorz Odoj, prof. UŚ – etnolog i antropolog kulturowy, pedagog. Zasadniczy nurt jego zainteresowań to antropologia miasta, współczesne zjawiska społeczno-kulturowe, tożsamość kulturowa społeczności lokalnych, edukacja regionalna, wielokulturowa i międzykulturowa oraz problemy integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami. Prowadził liczne badania terenowe na Górnym i Dolnym Śląsku, na Podlasiu, w Małopolsce i na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Autor blisko dwustu publikacji naukowych, popularnonaukowych i dydaktycznych. Współtwórca programów kursów i warsztatów dla nauczycieli szkół podstawowych i liceum z zakresu edukacji regionalnej, wielokulturowej oraz międzykulturowej. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz upowszechniania nauki i oświaty oraz pracę społeczną.
O projekcie:
Projekt „Ślōnskie kolyndowaniy” zakłada promocję i podtrzymywanie tradycji śląskich związanych z kolędowaniem i obchodami Bożego Narodzenia. Projekt ma także na celu przywrócenie regionalnym tradycjom świątecznym wymiaru społecznego i użytkowego, integrację międzypokoleniową i przekazywanie kolejnym pokoleniom elementów tradycji oraz przywrócenie równowagi między wirtualnym a fizycznym uczestnictwem w kulturze.

Miejsce:
Wykład odbędzie się w niedzielę 15 grudnia o 16:00 w Strefie Centralnej (Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2)

Wstęp:
wolny


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij