Przejdź do głównej zawartości strony

Zapraszamy do udziału w warsztatach śpiewu tradycyjnego prowadzonych przez Agatę Harz. Tak mówi o nich sama prowadząca:

„Na zajęciach zapoznamy się z repertuarem i sposobami śpiewu śpiewaczek i śpiewaków Roztocza Zachodniego, z okolic Szczebrzeszyna, Biłgoraja i Janowa Lubelskiego, których miałam szczęście poznać podczas moich wędrówek muzycznych lub usłyszałam na nagraniach archiwalnych. Kołysanki, „krótkie” przy pasieniu, „danejki”, weselne, pogrzebowe czy liryczne pieśni najpiękniej brzmią zaśpiewane głosem naturalnym, potocznie zwanym „białym”, a ich niespotykana nigdzie indziej różnorodność jest spuścizną wielonarodowościowej ludności, historycznie zamieszkującej Roztocze. Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Wołosi, Ormianie, Tatarzy i Niemcy pozostawili po sobie ślady także w kulturze niematerialnej, co zaowocowało cudownie niepowtarzalną, bogatą spuścizną muzyczną”.

▲▼▲▼▲▼▲▼▲

Biogram prowadzącej
Agata Harz – wokalistka, która już od lat 90. zajmuje się archaicznymi technikami śpiewu, ucząc się ich „u źródeł”, czyli od śpiewaczek wiejskich, m.in. takich jak: Marianna Śliz (Kurpie Białe), Zofia Sulikowska (lubelskie), Janina Chmiel (lubelskie), zespół „Jarzębina” z Kocudzy (lubelskie), zespół „Łukowa I” z Łukowej (lubelskie) lub z nagrań archiwalnych. Swoją wiedzę oraz umiejętności z powodzeniem wykorzystuje w pracy edukacyjnej jako współorganizatorka pierwszych Taborów Warszawskiego Domu Tańca (Chlewiska 2002, 2003; Szczebrzeszyn 2008, 2009, 2010) oraz Akademii Muzyków Wędrownych w Narolu (2012, 2013), prowadząc warsztaty śpiewu „Wniebogłosy” czy „Śpiewalnia” na licznych festiwalach. Była wokalistką „Bractwa Ubogich” – pierwszej w Polsce kapeli założonej przez młodzież z miast, zajmującej się polską muzyką tradycyjną „in crudo” oraz wokalistką zespołu „Pies szczeka” do dziś współpracującego z Działem Edukacji Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Śpiewa w zespole „Wędrowiec”, jest współtwórczynią i wokalistką awangardowej grupy „Księżyc”. Współpracuje z artystami zajmującymi się muzyką współczesną, elektroniczną, awangardową oraz z Teatrem Polskiego Radia.


Kiedy: 7 grudnia 2024 r. (sobota), godz. 11.00–14.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala medialabowa, I piętro
Dla kogo: dla osób w wieku 18+
Zapisy: przez formularz online https://tinyurl.com/23zp47tm.
Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Organizator:
Warsztaty Kultury
Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński


Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Zamknij