Tego wieczoru odwiedzi na delegacja z Wielkopolski – będą dudy, skrzypce podwiązane, wiwaty, równe i mnóstwo innych przygód!
Do tańca zagra Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic oraz Noiseband z Poznania!
Przed potańcówką rozruszamy kości na warsztatach tanecznych, które poprowadzi Grzegorz Ajdacki. Start warsztatów — 19:00! Warto przyjść, bo tradycje taneczne Biskupizny wyróżniają się wielością form tanecznych i starodawnym, niemal rytualnym porządkiem.
BISKUPIAŃSKI ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY Z DOMACHOWA I OKOLIC
Zespół założony został w 1972 roku z inicjatywy Jana z Domachowa Bzdęgi oraz Zofii Nowak i nawiązywał tradycjami do działającego w latach 1932-1939 Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego „in crudo” z Domachowa i Okolic, którego twórcą i prezesem był również Jan Bzdęga. Członkami zespołu od początku byli miejscowi rozmiłowani w tradycyjnym folklorze regionu Biskupizny.
Biskupizna to mikroregion etnograficzny położony w południowo-zachodniej Wielkopolsce. Składa się nań 12 wsi wokół miasteczka Krobia, które od XIII aż do rozbiorów stanowiły własność biskupów poznańskich. Mniejsze obciążenia pańszczyźniane, a potem stosunkowo szybkie i korzystnie dla chłopów przeprowadzone uwłaszczenie zaowocowały dostatniejszym życiem Biskupian oraz wykształceniem się u nich poczucia odrębności, a nawet elitarności. Przejawiała się ona odrębną, niezwykle barwną i żywiołową kulturą tradycyjną, której wiele elementów zachowało się do dnia dzisiejszego.
W 2016 roku decyzją MKiDN tradycje kulturowe Biskupizny wpisane zostały na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Na repertuar zespołu składają się piosenki i tańce charakterystyczne dla folkloru biskupiańskiego: wiwaty, równe, przodki i sibry grane na unikalnych instrumentach: dudach i skrzypach podwiązanych.
Zespół oprócz muzyki tanecznej prezentuje również inscenizacje obrzędów ludowych, a także wciąż te obrzędy kultywuje czyniąc folklor biskupiański ciągle żywym.
●
NOISEBAND
JACEK HAŁAS i ALICJA CHOROMAŃSKA-HAŁAS to małżeństwo artystów badające od lat najciekawsze i najbardziej archaiczne formy europejskiej muzyki, tańca i rzemiosła. Zajmują się muzyką instrumentalną, tańcem korowodowym i wirowym, tradycjami wędrownych śpiewaków, sztuką opowieści, działalnością warsztatową i edukacyjną. Nauki pobierane u wiejskich mistrzów poszerzone studiowaniem materiałów etnograficznych, stała aktywność muzyczna, doświadczenia
teatralne i plastyczne oraz ciekawe instrumentarium składają się na wyjątkowość tej muzycznej pary.
Jacek pisze, gra i nagrywa muzykę dla teatru, filmu i tańca, reżyseruje autorskie spektakle. Od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów, domowych archiwach i praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków – lirze korbowej.
Razem z dorosłymi dziećmi tworzą Rodzinną Orkiestrę i Teatr NOISEBAND. Mają na swoim koncie znakomity spektakl „Zegar bije” oparty na ludowych pieśniach dziadowskich, pokazywany przez dziesięć sezonów w Jurcie oraz na scenach Polski i zagranicy. W kwartecie tworzą razem muzykę o wyjątkowym brzmieniu oscylującym między folkiem, klasyką a teatrem. Grywają w całej Europie, zarówno w salach koncertowych, jak i na wiejskich potańcówkach w remizie, w spektaklach teatralnych, cyrkowych paradach i na ulicy. Koncertują, prowadzą zabawy taneczne, warsztaty i spotkania integracyjne.
JONASZ HAŁAS
student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, absolwent Liceum Plastycznego oraz Szkoły Muzycznej (trąbka), członek zespołu Noiseband oraz Światowce. Malarz, rysownik, projektant, muzyk eksplorujący tradycję, uczestnik przedsięwzięć teatralnych.
JAKUB HAŁAS
student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, absolwent Liceum Plastycznego oraz Szkoły Muzycznej (akordeon jazzowy), członek zespołu Noiseband. Rzeźbiarz, kompozytor,
muzyk zainteresowany stykiem tradycji i współczesności, uczestnik przedsięwzięć teatralnych.
Noiseband zagra w składzie:
Jacek Hałas — lira korbowa, akordeon, śpiew, drumla, pasterskie flety, prowadzenie tańców
Alicja Choromańska—Hałas — baraban, gardon,
Jonasz Hałas — trąbka,
Jakub Hałas — akordeon guzikowy
Miejsce:
Ambasada Muzyki Tradycyjnej
Jazdów 3/20, Warszawa
Plan:
19:00 warsztaty (warto się zapisać przez formularz)
20:30 potańcówka
Wydarzenie jest biletowane:
— warsztaty tańca (ok. 80 min) — 20 zł
— potańcówka — 30 zł.
ZAPISY NA WARSZTATY:
https://forms.gle/ePma82pfQuQnb2L17
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków własnych Stowarzyszenia Dom Tańca (1%).
Źródło informacji:
– Facebook/wydarzenie